Czym się kierować przy wyborze doniczki do salonu?

Czym się kierować przy wyborze doniczki do salonu?

Wybór odpowiedniej doniczki do salonu tylko z pozoru jest łatwy. Tak naprawdę musimy podjąć decyzję, która połączy zarówno wymagania rośliny, jak i stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. Całe szczęście wybór donic jest na tyle ogromny, że bez trudu odnajdziemy idealny model dla siebie. Podpowiadamy zatem, czym się kierować przed zakupem i na co zwrócić uwagę.

1. Czym się kierować przy wyborze doniczki do salonu?

2. Różne doniczki dekoracyjne do różnych do różnych roślin

3. Z jakiego materiału wybrać doniczki do kwiatów domowych?

4. Jakie doniczki do jakiego wnętrza?

Czym się kierować przy wyborze doniczki do salonu?

Doniczka doniczce nierówna. Kiedy stoimy przed pierwszym tego rodzaju zakupem, może być dla nas szokiem, ile istnieje dostępnych opcji. Z tego powodu nietrudno o zawrót głowy. Doniczki do salonu różnią się przecież nie tylko kolorem, ale także wielkością i materiałem, z którego zostały wykonane. Czym się zatem kierować?

Jak się okazuje, dopasowanie doniczki do wnętrza powinno być ostatnim punktem, który odhaczymy. Dzieje się tak dlatego, że przede wszystkim powinno nam zależeć na tym, aby to rośliny czuły się w nich dobrze. Praktyczność to najważniejszy aspekt, jaki powinniśmy rozważyć. Pamiętajmy bowiem, że rośliny mają różne wymagania i systemy korzeniowe. Nawet najładniejsze doniczki do kwiatów domowych muszą być przede wszystkim skrojone na miarę wybranych roślin, żeby te nie uschły i mogły odpowiednio się rozwijać.

Różne doniczki dekoracyjne do różnych roślin

Przejdźmy zatem do rzeczy. Wspomnieliśmy już, że różne kwiaty wymagają różnych warunków. I tak rośliny o małym i płaskim systemie korzeniowym powinny znaleźć się w płaskich i okrągłych doniczkach. Dotyczy to przede wszystkim gatunków, które naturalnie rozwijają się w jałowej ziemi. Należą do nich popularne drzewka bonsai, jak też niezwykle urokliwe nowalijki.

W przypadku wysokich iglaków przydadzą się równie wysokie i wąskie doniczki. Inaczej sprawa wygląda przy niewielkich kwiatkach jak bratki. Tutaj idealnie wypadną małe dekoracyjne doniczki do domu.

Wiele z tych roślin możemy uprawiać także na balkonie. Sezon na nie rozpoczyna się już po ostatnich wiosennych przymrozkach. Jeśli szukamy roślin idealnych na balkon i taras, warto zainteresować się pnączami takimi jak bluszcz czy clematisy. Dla nich postarajmy się dobrać doniczki wiszące do salonu lub na balkon.

Z jakiego materiały wybrać doniczki do kwiatów domowych?

Choćby mogło się wydawać, że wybór materiału w przypadku doniczki do domu nie jest ważny, prawda wygląda inaczej. Musimy tutaj także uwzględnić, jakie rośliny mają się w nich znajdować. Po drugie zaś, materiał powinien odpowiadać kolorystycznie aranżacji naszego salonu.

W przypadku roślin kwitnących najbezpieczniej jest poprawić na doniczki wykonane z ceramiki lub drewna. Najmniej praktyczne są doniczki z plastiku. Pamiętajmy o zapewnieniu roślinie odpowiedniej przestrzeni. Jeśli wytwarza głęboki system korzeniowy, zdecydujmy się na doniczki duże do salonu z ceramiki lub drewna. Na mniejszy rozmiar możemy się zaś zdecydować w przypadku ziół, które nie wymagają wiele miejsca i są bardzo tolerancyjne.

W przypadku kaktusów lub sukulentów nie będziemy mieli żadnego problemu. Te niezwykle odporne rośliny urosną praktycznie w dowolnym pojemniku. Warto zatem poszaleć i wybrać dla nich ciekawe doniczki do domu wykonane z tworzywa sztucznego, ceramiki, metalu, czy też drewna. Wybór jest całkowicie zależny od naszych upodobań.

Z jakimi doniczkami możemy się jeszcze spotkać? Lista jest naprawdę długa. Oprócz tych wcześniej wymienionych możemy się spotkać także z modelami z betonu, szkła, a nawet z technorattanu. Kiedy decydujemy się na ciężkie ozdobne doniczki do salonu, warto zastanowić się także, czy nie ozdobić nimi tarasu lub balkonu.

Jakie doniczki do jakiego wnętrza?

Pomimo że przy wyborze doniczek musimy się kierować przede wszystkim ich praktycznością oraz docelowymi roślinami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobierać według upodobania kolory, motywy, a nawet wzory. Modne doniczki do salonu to bardzo szeroka oferta. Wciąż mamy zatem pole do kreatywnej zabawy i aranżowania pomieszczenia według naszego stylu. Ponadto do każdej z nich możemy dobrać ciekawą osłonę.

Doniczki warto wybierać zgodnie z motywem przewodnim w salonie. Warto czasem zdecydować się także na kontrasty. Sprawdzą się one zwłaszcza w pokojach minimalistycznych i monochromatycznych. Doniczka w kontrastowym, wyraźnym odcieniu pozwoli na ciekawe zróżnicowanie barw i osiągnięcie nowoczesnego akcentu. Z ciekawostek, warto dodać, że wiele roślin preferuje jasne odcienie doniczek. Taka barwa nie powoduje nagrzania się materiału, a co za tym idzie – gleba nie staje się zbyt sucha.

Z kolei we wnętrzach, gdzie mamy już wystarczającą ilość ozdób, najlepiej sprawdzą się delikatne odcienie. Sprawdzą się one również wtedy, kiedy zależy nam, aby to kwiat był główną ozdobą, a niekoniecznie doniczka.

Jeśli zaś chcemy uzyskać unikalny efekt, sięgnijmy po gliniane lub ceramiczne wykończenie. Będzie ono wyglądać niezwykle ciekawie w połączeniu z egzotycznymi gatunkami roślin. Sprawdzą się one w pomieszczeniach, gdzie nie boimy się stawiać na nietypowe połączenia. Zabawa kolorami oraz kształtami jest jak najbardziej na miejscu!

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze doniczki do salonu?

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Rafał 2022-11-16 12:10:21

Polecam sklep z nowoczesnymi donicami>https://risingstar.pl/nowoczesne-donice

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!