Zbudować miasto

Zbudować miasto

Wystawa w „Wiener Planungswerkstatt“

Wystawa prezentowana w centrum wystawienniczym i informacyjnym urzędu miejskiego Wiednia „Wiener Planungswerkstatt“ zajmuje się tematyką budowy miast, jej podstawami oraz aktualnymi tendencjami. Prezentowane są przykłady z Wiednia i wielu innych miast z całej Europy, jak: Bratysława, Brno, Hamburg, Lubljana, Malmö, Monachium, Sztokholm i Zagrzeb. Wystawa czynna jest do 30 marca 2012.

Urbanistyka, planowanie przestrzenne oraz realizacja budowy osiedli miejskich są jedymi z najważniejszych czynników rozwoju miasta. Z jednej strony definiują jego wygląd, dzięki czemu miasto postrzegane jest jako atrakcyjne (bądź nie), z drugiej strony muszą „fizycznie“ wspomagać miasto w zaspakajaniu potrzeb jego mieszkańców, tworząc w efekcie końcowym tzw. „miejskość“. Wystawa jest w pierwszej linii bodźcem i punktem wyjścia do dyskusji. Jej treści tworzą jedynie podstawę, ukazującą cele i oczekiwania wobec przyszłościowej budowy miast, a także rozwój i skuteczność instrumentów do tego służących. Wszystko zostaje przedstawione w formie pytań, a za odpowiedzi służą konkretne przykłady z licznych europejskich miast, które pokazują, w jaki sposób należy reagować na wymagania przyszłościowego planowania przestrzennego i jego realizacji. Wiedeńskim przykładem jest Aspern, część 22. dzielnicy, gdzie realizowany jest projekt „aspern – Die Seestadt Wiens“, czyli budowa kompletnie nowej dzielnicy miasta o łącznej powierzchni 240 hektarów (największy obecnie projekt rozbudowy miasta w Europie)!

Oprowadzanie po wystawie odbędzie się w terminach: 23 luty, 1, 8, 15 i 29 marca. Ponadto 23 lutego oraz 1 marca odbędą się dyskusje w języku angielskim: pierwsza z nich na temat „Jak miasto może oszczędzać swoje zasoby? – Przykład Hammarby Sjöstad w Sztokholmie“, druga – „Jak miasto zapewnia różnorodność? – Przykład Västra Hamnen w Malmö“. 29 marca natomiast, już na zakończenie wystawy, w wiedeńskim ratuszu odbędzie się impreza poświęcona projektowi w Aspern. Będzie można dokładnie poznać cały projekt, posłuchać opinii specjalistów i przyjrzeć się pracy setek ludzi, zaangażowanych w to największe w Europie przedsięwzięcie urbanistyczne.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!