Jak wybrać drzwi do łazienki?

Jak wybrać drzwi do łazienki?

Drzwi łazienkowe różnią się od pozostałych drzwi montowanych w domu. Zastosowanie tych samych skrzydeł we wszystkich pomieszczeniach jest bowiem zabronione ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience. Jak zatem wybrać drzwi do łazienki? Na co zwrócić uwagę, gdy chce się je kupić? 

1. Rozmiar drzwi łazienkowych

2. Drzwi łazienkowe a wentylacja

3. Rodzaj drzwi łazienkowych

Remont łazienki często wiąże się z wymianą drzwi wejściowych do pomieszczenia. Ich wymiana może być konieczna z wielu powodów, jednak bez względu na nie, zawsze powinno się wybierać określony typ drzwi łazienkowych. Zamontowanie innego skrzydła wejściowego do łazienki może mieć przykre konsekwencje. Jak zatem wybrać drzwi łazienkowe? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę. 

Rozmiar drzwi łazienkowych 

Pierwszą kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę, jest rozmiar drzwi prowadzących do łazienki. Z reguły powinny mieć one 80 cm szerokości, jednak w wielu starszych budynkach wejście ma 60-70 cm. Jeżeli drzwi łazienkowe są wąskie, można zastąpić klasyczne skrzydło przesuwnym. Dzięki temu zyska się szersze i wygodniejsze przejście, a pomieszczenie nie straci na funkcjonalności. 

W przypadku drzwi do łazienki szczególnie ważne jest pamiętanie, by otwierały się na zewnątrz. Jest to istotne z dwóch względów. Przede wszystkim otwieranie na zewnątrz ułatwia dostawanie się do osoby, która zasłabła podczas kąpieli lub brania prysznica. Dzięki temu szybko można udzielić jej pierwszej pomocy, co zmniejsza ryzyko, że zachłyśnie się wodą lub dozna innego, poważnego uszczerbku zdrowiu. 

Drzwi łazienkowe a wentylacja 

Przed zakupem drzwi łazienkowych powinno się dokładnie sprawdzić, czy dany model jest odpowiedni do zamontowania w pomieszczeniu o wysokim stopniu wilgotności. Łazienka jest bowiem w znacznie większym stopniu narażona na rozwój pleśni i grzybów niż choćby kuchnia lub przedpokój. W drzwiach do łazienki zawsze powinien znajdować się wywietrznik. Najczęściej jest umieszczony kilka centymetrów nad dolną krawędzią skrzydła. Wywietrznik może być wykonany z tworzywa sztucznego, metalu lub innego materiału - ważna jest bowiem jedynie skuteczna cyrkulacja powietrza, a nie sam surowiec. 

Dodatkowo podczas montowania drzwi do łazienki powinno się pozostawić niewielką przestrzeń pomiędzy podłogą a skrzydłem. Przez szparę do pomieszczenia wpada więcej świeżego powietrza, a wilgoć znajdująca się wewnątrz jest skuteczniej usuwana. Dzięki temu unika się gromadzenia pary wodnej i jej skraplania na płytkach łazienkowych oraz sanitariatach. 

Rodzaj drzwi łazienkowych 

W przypadku drzwi łazienkowych popularne są nieco inne typy niż w przypadku innych pomieszczeń. Do sypialni często wybiera się pełne skrzydła, zapewniające jak najwięcej intymności, natomiast drzwi do łazienki często posiadają przeszklenie z nieprzeźroczystego szkła lub pleksi. Dzięki niemu domownicy i goście widzą światło, gdy ktoś znajduje się w łazience i nie przeszkadzają w korzystaniu z pomieszczenia.

Dodatkowo w drzwiach łazienkowych ważne jest zamontowanie zamka. Zamek zapewnia poczucie prywatności i chroni osobę korzystającą z łazienki przed krępującymi sytuacjami. Co ważne, wkładka do drzwi łazienkowych różni się jednak choćby od zamka do sypialni lub w drzwiach wejściowych. Przede wszystkim powinno się mieć możliwość otwierania drzwi do łazienki od zewnątrz. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo osoby przebywającej w środku, a także w przypadku gdy użytkownik nie będzie mógł wydostać się z łazienki z powodu awarii wkładki. Zamek powinno się dać otworzyć z zewnątrz za pomocą zwykłego śrubokrętu lub kombinerek.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!