Czym się kierować przy wyborze parkietu?

Czym się kierować przy wyborze parkietu?

Warto wybierać deski, które powstają w toku ekolgicznej produkcji, nie zawierają szkodliwych substancji, a przy tym są piękne i wniosą do naszego domu powiew natury. Oto kilka wskazówek, jak dokonać odpowiedniego wyboru.

W dzisiejszych czasach konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, czytają etykiety i starają się unikać produktów, które w swoim składzie zawierają szkodliwe substancje, takie jak np. konserwanty. Dotyczy to również drewna. Przy jego obróbce dozwolone jest stosowanie np. pentacholorofenu – środka, który sprawia, że surowiec zachowuje swoją świeżość podczas magazynowania. Jednak jego obecność w procesie produkcyjnym zależy wyłącznie od producenta. 

Certyfikacja produktu

Konsumenci powinni wybierać takie marki, które opierają swój proces produkcyjny na nieustającym rozwoju technologicznym, a także poszanowaniu natury. Dodatkowo posiadają certyfikaty, potwierdzających jakość i dbałość o środowisko. 

Wykończenie ma znaczenie

Njalepsze są produkty wykańczane olejowoskami oraz nowoczesnymi lakierami które nie zawierają rozpuszczalników. Takie, w których składzie nie ma formaldehydu, związku organicznego o toksycznych właściwośacich, który występuje w różnych artykułach gospodarstwa domowego. 

Czym się kierować przy wyborze parkietu?

Antybakteryjne jony srebra

Jak powszechnie wiadomo srebro oprócz swojej roli dekoracyjnej, posiada również właściwości antybakteryjne, które zaczęto wykorzystywać przy produkcji podłóg. Dzięki temu, na deskach pokrytych jonami srebra bakterie nie namnażają się tak szybko,  jak na parkietach bez tej dodatkowej warstwy. Tym samy są one w pełni bezpieczne dla zdrowia, a przede wszystkim są przyjazne alergikom. 

Odpowiedzialny prodcent...

to taki, którego podejście biznesu opiera się nie tylko na pełnej kontroli procesów produkcyjnych, ale również na wykorzystywaniu drewna w sposób zrównoważony. Deski podłogowe powstają z drzew, które są wycinane u szczytu swojego cyklu życia. Na ich miejsce od razu sadzi się młodsze okazy, które podczas wzrostu absorbują więcej dwutlenku węgla niż jego poprzednicy. Na jedno użyte do produkcji podłóg drzewo są sadzone kolejne dwa. Takie zarządzanie zasobami naturalnymi nie przynosi negatywnych strat dla środowiska.

 

Czym się kierować przy wyborze parkietu?

Świadomy wybór dla zdrowego życia

Wybierajmy więc świadomie. Drewniane deski pozbawione toksycznych substancji mają pozytywny wpływ na środowisko, nawet po zamontowaniu w domu. Drewno poprawia wydajność cieplną, wyrównuje wilgotność pomieszczeń i zatrzymuje akumulację ładunków elektrostatycznych. Wszystko to tworzy naturalne warunki dla zdrowego życia.

 Nacisk na ekologiczne rozwiązania obserwujemy w niemal każdej dziedzinie naszego życia i architektura nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Nasi klienci przejawiają coraz większą troskę o środowisko. W projektach poszukujemy harmonii pomiędzy człowiekiem a naturą, balansu pomiędzy dużymi producentami i niewielkimi, rodzinnymi manufakturami, z przewaga tradycyjnego rzemiosła. Staramy się kierować w stronę biznesów proekologicznych, skupiając się na doborze materiałów najwyższej jakości, rozwiązaniach energooszczędnych, sprzętach ograniczających zużycie wody czy selekcjonowanych parkietach, przy produkcji których w zamian za jedno zabrane lasowi drzewo sadzi się dwa kolejne. Ekologia po prostu się opłaca – zarówno nam, jak i samej planecie - mówią Aga Kobus i Grzegorz Goworek z pracowni Studio.O.

 Materiały prasowe: Forestile, wyłączny dystrybutor parkietów Listone Giordano na polskim rynku.

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!