Światło XXI wieku – inteligentne, designerskie i ekologiczne

Światło XXI wieku – inteligentne, designerskie i ekologiczne

W wielu domach światło jest na bardzo wysokim miejscu w hierarchii. Jego znaczenie zmieniło się diametralnie. Z rozwiązania typowo praktycznego i użytkowego ewoluowało do czegoś znacznie bardziej wielofunkcyjnego.

Przełomowe trzy litery

Bezprecedensową rewolucję i lawinę zmian wywołało pojawienie się technologii LED. Wnet wszyscy zauważyli, że  wykorzystanie różnych możliwości otwiera wiele drzwi – przede wszystkim prowadzące do energooszczędności i ekologii. LED zaoferował przełomowe alternatywy. – To była prawdziwa rewolucja, w trakcie której weszliśmy w nowy wymiar oświetlenia domu – wspomina Maciej Wikorejczyk ekspert ds. oświetlenia Häfele. – Szczególny postęp osiągnęliśmy w przypadku oświetlenia meblowego, które dziś jest nawet ważniejsze od oświetlenia głównego – utrzymuje.

Od tego czasu pozycja oświetlenia konsekwentnie umacniała się. Teraz wymaga się, aby oświetlona była każda strefa domu. Rzecz jasna w przemyślany, użyteczny i estetyczny sposób. Z tego powodu oświetlenie stało się nie tylko ważnym aspektem w kontekście funkcjonalności, ale także głównym tematem w dyskusji o wzornictwie. – Światło pobudza emocje, buduje atmosferę i w znacznej mierze odpowiada za końcowy wizualny efekt w domu – twierdzi Maciej Wikorejczyk. – Oświetlenie sprzyja relaksowi, odprężeniu, przygotowywaniu, spożywaniu posiłków i wielu innym rzeczom – dodaje.

Światło XXI wieku – inteligentne, designerskie i ekologiczne

Niewyobrażalne, ale możliwe

Wraz z wprowadzeniem LED-ów rozpoczęło się eksponowanie mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia domu, a także ich wizualnych atutów. Dzięki oświetleniu wszystko może być dekoracją, zresztą światło samo w sobie jest ozdobą. Lepiej widać kolory, w strefach roboczych jest przejrzyście, wszystko jest doświetlone oczekiwanymi barwami światła i pożądanym natężeniem. Dokładnie tak, jak chcą tego domownicy. Bogactwo oferty pozwala dobierać oświetlenie precyzyjnie do potrzeb. Co więcej, można nim sterować bezprzewodowo. Stało się bowiem nieodłączną częścią systemów inteligentnego domu, których działanie opiera się na nowych technologiach. To kolejny etap zmian, jakie nastąpiły w kilku ostatnich latach. – Warto wspomnieć, że jeszcze całkiem niedawno nikt nie oświetlał kuchennych szuflad, blatów czy wysp. Nikt nie słyszał o taśmach LED i możliwościach oświetlenia punktowego. A już na pewno nikt nie wyobrażał sobie, że światłem w domu będzie sterował za pomocą telefonu – zauważa Maciej Wikorejczyk.

Najnowsze rozwiązania są kamieniem milowym na drodze rozwoju oświetlenia meblowego. Dziś głośno mówi się o oświetleniu piątej generacji. Wprowadza ona więcej harmonijnych i jasnych kolorów oraz możliwości takie jak połączenie przez Bluetooth z kontrolerami zdalnymi i tradycyjnymi przełącznikami, nawet z opcją sterowania głosowego. – Oczekujemy nowinek technologicznych łatwych i intuicyjnych w obsłudze, a nasz innowacyjny Connect Mesh, wykorzystujący urządzenie BLE-box, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom – stwierdza Maciej Wikorejczyk.

Światło XXI wieku – inteligentne, designerskie i ekologiczne

Piąta generacja

Przykładem oświetlenia najnowszej generacji jest LOOX LED - system stworzony specjalnie dla meblarstwa. Sprawdza się zarówno w przypadku mebli kuchennych, jak i pokojowych, łazienkowych czy w garderobach. Oświetla przestrzenie i powierzchnie robocze, rozjaśnia szuflady, a także tworzy nastrój i dodaje klimatu. Jego główne zalety to rozbudowana możliwość konfiguracji, prostota instalacji, trzy grupy zasilania i certyfikacje. Na praktyczny i wielozadaniowy system piątej generacji (5-amperowy) składają się: nowe paski LED oraz oprawy (wszystkie o wysokich współczynnikach oddawania rzeczywistych barw Ra>90, R9>50 oraz powtarzalnością niezależnie od mocy), designerskie profile, zasilacze, przełączniki i akcesoria dodatkowe, a także – co najważniejsze – zupełnie innowacyjna technologia zdalnego sterowania, wykorzystująca łączność poprzez Bluetooth we wszystkich komponentach takich jak urządzenia mobilne, piloty i przełączniki ścienne. 

Takie funkcje to oczywiście ukłon w kierunku użytkowników potrzebujących w domu technologii smart. Użytkownicy oczekują nowinek technologicznych łatwych i intuicyjnych w obsłudze, a innowacyjne systemy takie jak Mesh Connect System wychodzą im naprzeciw. Postęp technologiczny daje obecnie możliwość łączenia modułowych systemów oświetlenia meblowego z oświetleniem sufitowym, sprzętem AGD, a nawet zintegrowania go z już istniejącymi systemami np. inteligentnego zarządzania domem, systemem ochrony, ogrzewania i wentylacji. Coraz ważniejszy staje się także aspekt ekologiczny. - Z myślą o ekologii powinniśmy wybierać oświetlenie LED, które będzie bez problemu działało przez wiele lat i zużywa mało prądu – wskazuje ekspert.

Oświetlenie meblowe jest dziś zatem ogromną wartością dodaną, którą wykorzystuje się przy aranżowaniu kuchni i projektowaniu innych przestrzeni w domu. Systemy piątej generacji niewątpliwie wyznaczają kierunek dalszego rozwoju oświetlenia meblowego.

Źródło: Häfele 

Światło XXI wieku – inteligentne, designerskie i ekologiczne

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

fabianno 2020-04-19 06:14:50

Your website is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!