Jak wybrać praktyczny i stylowy stolik do kawy?

Jak wybrać praktyczny i stylowy stolik do kawy?

Aby przyjemnie spędzić czas przy kawie czy książce w salonie, niezwykle przydatny jest wygodny stolik kawowy. Jak wybrać praktyczny, a przy tym stylowy mebel do salonu? Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne.

1.Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

2.Stolik kawowy jako ważny element aranżacyjny

3.Stolik kawowy – z jakiego materiału?

4.Jaki rozmiar stolika kawowego będzie najlepszy?

5.Jaki kształt stolika kawowego mamy do wyboru?

Wbrew pozorom stolik kawowy to ważny mebel w każdym domu. To właśnie tam najczęściej znajdziemy książkę czy gazetę, pilot do telewizora czy okulary. Dlatego dobry stolik do kawy powinien nie tylko dobrze wyglądać, ale też być funkcjonalny. Podpowiadamy też jak skutecznie dopasować i zmieścić mebel do naszego salonu.

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Zanim udamy się do sklepu meblowego lub zamówimy produkt przez internet, warto na chwilę zastanowić się, czego właściwie oczekujemy po stoliku kawowym. Czy ma być przede wszystkim stylowym meblem, uzupełniającym wystrój naszego wnętrza, czy raczej szukamy w pierwszej kolejności funkcjonalności, żeby móc schować w nim przedmioty domowego użytku. A może często odwiedzają nas goście, w związku z czym potrzebujemy przestrzeni, gdzie wygodnie odstawimy filiżankę świeżo parzonej kawy? Powodów może być wiele, co z kolei przekłada się na nasz wybór. Oczywiście poza naszymi preferencjami, będziemy szukać modelu, który będzie pasował do naszego salonu pod względem kolorystycznym oraz we właściwym rozmiarze. Ważny jest też materiał, z jakiego wykonano stolik, zwłaszcza jeżeli w założeniu będzie intensywnie eksploatowany.

Stolik do kawy

Stolik kawowy jako ważny element aranżacyjny

Stolik do kawy często bywa zwieńczeniem wystroju wnętrza. Zdarza się, że wchodząc do salonu, gdzie brakuje stolika, mamy poczucie niepełnego wyposażenia pomieszczenia. Niekiedy też stolik zajmuje wręcz centralne miejsce salonu, a dookoła rozstawione są meble wypoczynkowe, jak sofa czy pufy. Wybierając stolik kawowy należy kierować się stylem wystroju całej przestrzeni, aby ten pojedynczy mebel nie zaburzył całościowego efektu. To przy nim będą spotykać się ludzie, żeby wspólnie spędzać miłe chwile.

Stolik kawowy – z jakiego materiału?

Do wyboru mamy wiele materiałów, z jakich wykonuje się stoliki kawowe. Jeżeli w domu panuje tradycyjny wystrój w stonowanych kolorach, optymalny będzie stolik drewniany, a jeśli zdecydujemy się na lite drewno, dodatkowo otrzymamy bardzo stabilny i solidny mebel, który będzie nam długo służył. Często takie klasyczne stoliki można spotkać np. w sklepach z antykami, jednak prawdziwy, drewniany stolik to prawdziwy rarytas. Dużą popularnością cieszą się również stoliki szklane, z metalową podstawą lub obramowaniem. Cechuje je prostota oraz nowoczesność, jednak cierpi na tym praktyczny wymiar stolika. Na szkle łatwo widoczne są wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a pod blatem nie schowamy prasy czy książki, ponieważ przedmioty nadal pozostawione będą na widoku. W dobie modnego minimalizmu, coraz częściej można spotkać stoliki wykonane z odzyskanych materiałów. Najczęściej są to upcyklingowane palety.

Jaki rozmiar stolika kawowego będzie najlepszy?

Decyzja o rozmiarze stolika kawowego jest wbrew pozorom niezwykle trudna. Chodzi bowiem nie tylko o dopasowanie mebla do przestrzeni w salonie, ale też zachowanie praktycznego wymiaru pomieszczenia. Z jednej strony chcemy móc sięgnąć z każdego miejsca w pokoju - sofy czy fotela - po filiżankę z kawą lub herbatą, jednak równocześnie zależy nam na możliwości swobodnego przejścia między meblami, bez konieczności zbytniego krążenia między fotelami a ranem stolika. Kolejny aspekt to wysokość. Niskie stoliki kawowe może prezentują się efektownie, jednak sięganie po przedmioty, które znajdują się na blacie może być niewygodne, a wręcz uciążliwe. Z kolei zbyt wysoki stolik bywa równie niepraktyczny, zwłaszcza jeśli będzie np. zasłaniał ekran telewizora. Niemniej wysokie stoliki częściej wyposażone są w różnego rodzaju schowki, co spodoba się zwłaszcza tym osobom, które w stoliku szukają przede wszystkim funkcjonalności. To też dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, które chętnie sięgają po wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Zatem jeśli zależy nam na tym, żeby kawa nie wylądowała na podłodze, warto zastanowić się nad stosunkowo wyższym stolikiem.

Jaki kształt stolika kawowego mamy do wyboru?

Wybierając kształt stolika kawowego również w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się dotychczasowym wystrojem naszego mieszkania. Jeżeli we wnętrzu dominują proste kształty oraz równe krawędzie, z pewnością wybierzemy klasyczny, prostokątny stół. Inaczej będzie w wypadku, jeśli w salonie nie ma podłużnej sofy, a jedynie fotele lub pufy. Do takiego wystroju lepiej pasować będą stoliki kwadratowe, które będą tworzyć spójną całość z pozostałymi meblami. W przypadku nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz dobrze będą prezentować się okrągłe lub owalne stoliki kawowe. Wybór między niedużym okrągłym kształtem, a bardziej podłużną figurą uzależniony jest, podobnie jak w przypadku prostokątów i kwadratów, od mebli w salonie. Natomiast jeśli wnętrze zdominowane jest przez abstrakcyjne kształty i meble, możemy zdecydować się na bardziej niekonwencjonalne rozwiązania, jak chociażby kształt trójkąta lub zestaw dwóch stolików, które różnią się kształtem i wysokością.

Tekst promocyjny

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!