Jak wybrać szafkę na buty ?

Jak wybrać szafkę na buty ?

Przedpokój to zazwyczaj niewielkie, ale niezwykle ważne pomieszczenie. Dlatego istotne znaczenie ma jego właściwa aranżacja i wykorzystanie każdego wolnego kącika. Tutaj zdejmujemy wierzchnie okrycie i buty, które powinny znaleźć swoje miejsce. Nie ma bowiem gorszej wizytówki domu, jak zagracony przedpokój z walającym się po kątach obuwiem. Należy zatem zainwestować w funkcjonalną szafkę na buty i kłopot z głowy.

 1.Jaki wymiar aranżacyjny szafki na buty?

 2 Szafka na buty jakie materiały i styl wybrać?

3. Jakie drzwiczki do szafki na buty będą najwygodniejsze?

4. Głębokość szafki na buty

5. Dodatkowe funkcje szafki na buty

Jaki wymiar aranżacyjny szafki na buty?

Wymiar aranżacyjny szafki na buty zależy od rozmiarów przedpokoju, jego wysokości, istniejących w nim wnęk, czy dostępnego miejsca. W wąskim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się  szafki smukłe, wysokie. Dzięki niewielkiej szerokości zajmą niedużo miejsca. Na szerszych ścianach można je też zestawiać w podwójne moduły o takiej samej lub zróżnicowanej kolorystyce, co sprawi, że pomieszczenie stanie się niebanalne. Spora wnęka znajdująca się w przedpokoju, będzie świetnym miejscem na postawienie  szerokiego mebla, nad którym mogą zawisnąć wieszaki na odzież oraz półeczki na czapki, kapelusze, czy inne elementy garderoby. Można tam również umieścić poziome szafki w kształcie skrzyń, których wieko będzie odgrywało rolę  wygodnego siedziska. W ten sposób mebel będzie pełnił dwie funkcje.  W wąskich wnękach  zmieszczą się nowoczesne metalowe stojaki na buty, lekkie i wygodne do utrzymania w czystości. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami odkrytych mebli, doskonałą alternatywą będzie kryta szafka na buty wyposażona w kółeczka. Pozwoli to na dowolne przesuwanie mebla w zależności od potrzeb. Najmniej problemów sprawia aranżacja przestronnego przedpokoju. W tym przypadku nie ogranicza nas przestrzeń. Jedynym parametrem, jaki musi spełniać szafka na buty, będzie jej funkcjonalność.

 

Szafka na buty jakie materiały i styl wybrać?

Szafka na buty ze względu na specyfikę przeznaczenia powinna być wykonana z materiału odpornego na zabrudzenia oraz zarysowania. Niezmiernie istotną cechą jest też odporność na wilgoć i możliwość częstego mycia. Oczywiście obuwie przed włożeniem do szafki powinno być oczyszczone i wysuszone, niemniej jednak podczas słotnych dni nie zawsze jest to możliwe. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji szafek są solidne płyty MDF lub melaminowane, których jednolita, gładka faktura ma walory praktyczne, a zróżnicowana kolorystyka zapewnia ponadczasową estetykę. Ich trwałość oraz  nieograniczona paleta barw pozwala na niebanalną aranżację nowoczesnego przedpokoju. I ostatni  już rodzaj to klasyczna i uniwersalna szafka na buty wykonana z odpowiednio zaimpregnowanego drewna.

Niebagatelne znaczenie ma również styl szafek. Muszą pasować nie tylko do wystroju przedpokoju, ale również harmonizować z designem całego mieszkania. Do nowoczesnego wnętrza pasują gładkie szafki o jednolitej kolorystyce i bez zbędnych ozdobników, lub lakierowane stojaki. We wnętrza skandynawskie świetnie wpisze się szafka na buty z bielonego drewna sosnowego. Miłośnicy klimatów vintage wybiorą meble stylizowane na stare, dla których inspiracje zaczerpnięto ze skrzyń transportowych. Dobór odpowiednich mebli sprawi, że przedpokój nabierze niepowtarzalnego charakteru.

 

Szafka na buty

Jakie drzwiczki do szafki na buty będą najwygodniejsze?

I tu znów należy nawiązać do wielkości przedpokoju. W przestronnych wnętrzach sposób otwierania szafek nie ma większego znaczenia. Mogą tu stanąć meble z szeroko otwieranymi drzwiami lub głębokimi, wysuwanymi szufladami. Gorzej jest w przypadku ciasnych pomieszczeń, w których liczy się każdy centymetr powierzchni. Tutaj szafka na buty powinna być wyposażona w odkryte półki lub uchylne fronty, otwierające się pod niewielkim kątem. W niewysokich meblach skrzyniowych dobrym rozwiązaniem może być unoszone wieko. 

Głębokość szafki na buty

Szafka na buty powinna być dostosowana do rodzaju i wielkości obuwia, jakie będziemy w niej przechowywać. Wysokie kozaki czy kalosze wymagają innej przestrzeni niż półbuty czy klapki. Jeżeli szafka na buty jest jedynym miejscem ich przechowywania, to należy zaopatrzyć się w takie meble, które mają różny lub regulowany rozstaw półek. Dla niskich butów letnich odległość pomiędzy półkami może być mniejsza niż dla wysokich, zimowych. Ważnym parametrem jest też głębokość szafki na buty. Przed jej zakupem należy dokładnie rozważyć, jaki rozmiar obuwia musi się w niej swobodnie zmieścić. Zbyt płytka szafka na buty może być przyczyną deformacji obuwia. Drzwiczki czy szuflady powinny być dobrze domknięte, by nie utrudniały korzystania z przedpokoju i nie sprawiały wrażenia nieładu.

Dodatkowe funkcje szafki na buty

Szafka na buty oprócz swojej praktycznej funkcji może pełnić również inne role. Można w niej przechowywać przybory niezbędne do pielęgnacji obuwia. W szufladach znajdą swoje miejsce różne drobiazgi, np. klucze rękawiczki, torebki, smycz dla psa itp. Niezbyt wysoka, elegancka szafka na buty, z umieszczonym nad nią lustrem, świetnie sprawdzi się w roli toaletki.  A wieko niektórych szafek - jak już wspominaliśmy - może być wygodnym siedziskiem. Przemyślany zakup odpowiedniej szafki na buty pozwoli na funkcjonalne  zagospodarowanie  powierzchni przedpokoju oraz zachowanie ładu przestrzennego.

Tekst promocyjny

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marianoo 2020-04-09 08:08:51

Your site is very nice, i have bookmarked it.

felicjanoo 2020-04-21 12:58:45

Your website is very nice, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!