Reaktywacja ikony

Reaktywacja ikony

4801. Pod tą nazwą funkcjonuje jedno z najbardziej znanych krzeseł wyprodukowanych przez firmę Kartell. Po ponad 40 latach znajdujący się w kolekcjach najważniejszych muzeów świata mebel wraca na rynek w odświeżonej wersji.

Krzesło nr 4801 jest podwójnie wyjątkowe. Był to bowiem pierwszy projekt, jaki dla Kartella zaprojektował Joe Colombo – jeden z najbardziej znanych włoskich designerów drugiej połowy XX wieku. Poza tym, jest to jedyny mebel marki Kartell w całości wykonany z drewna. To materiał bardzo nietypowy dla produktów firmy, której misją od początku istnienia było wytwarzanie przedmiotów z plastiku. Ten wyjątek został zrobiony ze względu na to, że w momencie produkcji krzesła zaprojektowanego przez Colombo w latach 1963-64 nie było technologii umożliwiających wykonanie go z plastiku.

Pozostając w tej 'wyjątkowej' konwencji po raz pierwszy w swojej sześćdziesięcioletniej historii Kartell zdecydował się oddać hołd jednemu ze swoich najbardziej ikonicznych produktów przywracając go do produkcji, tyle że w wersji plastikowej. Taką szansę daje dzisiejsza technologia odlewnicza. Dzięki niej możliwe jest odtworzenie z plastiku (PMMA) krzywych, sinusoidalnych linii oryginalnego mebla i zachowanie jego proporcji.

W wersji oryginalnej krzesło wykonane było z trzech elementów z giętej sklejki: siedziska, ramy i oparcia połączonych z sobą bez użycia elementów metalowych czy kleju i pokrytych farbami poliestrowymi w kolorach: białym, pomarańczowym, zielonym i czarnym.

Krzesło nr 4801 jako ikona designu lat 60. pojawia się na aukcjach i jest prezentowane w najważniejszych muzeach na świecie – nowojorskim MOMA, Victoria & Albert Museum w Londynie czy w Centre Pompidou w Paryżu. Mimo swojego wieku, jego forma wciąż jest atrakcyjna i zaskakująco współczesna.

Nowa seria plastikowych mebli wyprodukowana w 2011 r. jest dostępna w kolorach białym, czarnym oraz w wersji przezroczystej.

Fot: dexinger.com

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!