include/layouts/default/content_default.php
Reaktywacja ikony

Reaktywacja ikony

4801. Pod tą nazwą funkcjonuje jedno z najbardziej znanych krzeseł wyprodukowanych przez firmę Kartell. Po ponad 40 latach znajdujący się w kolekcjach najważniejszych muzeów świata mebel wraca na rynek w odświeżonej wersji.

Krzesło nr 4801 jest podwójnie wyjątkowe. Był to bowiem pierwszy projekt, jaki dla Kartella zaprojektował Joe Colombo – jeden z najbardziej znanych włoskich designerów drugiej połowy XX wieku. Poza tym, jest to jedyny mebel marki Kartell w całości wykonany z drewna. To materiał bardzo nietypowy dla produktów firmy, której misją od początku istnienia było wytwarzanie przedmiotów z plastiku. Ten wyjątek został zrobiony ze względu na to, że w momencie produkcji krzesła zaprojektowanego przez Colombo w latach 1963-64 nie było technologii umożliwiających wykonanie go z plastiku.

Pozostając w tej 'wyjątkowej' konwencji po raz pierwszy w swojej sześćdziesięcioletniej historii Kartell zdecydował się oddać hołd jednemu ze swoich najbardziej ikonicznych produktów przywracając go do produkcji, tyle że w wersji plastikowej. Taką szansę daje dzisiejsza technologia odlewnicza. Dzięki niej możliwe jest odtworzenie z plastiku (PMMA) krzywych, sinusoidalnych linii oryginalnego mebla i zachowanie jego proporcji.

W wersji oryginalnej krzesło wykonane było z trzech elementów z giętej sklejki: siedziska, ramy i oparcia połączonych z sobą bez użycia elementów metalowych czy kleju i pokrytych farbami poliestrowymi w kolorach: białym, pomarańczowym, zielonym i czarnym.

Krzesło nr 4801 jako ikona designu lat 60. pojawia się na aukcjach i jest prezentowane w najważniejszych muzeach na świecie – nowojorskim MOMA, Victoria & Albert Museum w Londynie czy w Centre Pompidou w Paryżu. Mimo swojego wieku, jego forma wciąż jest atrakcyjna i zaskakująco współczesna.

Nowa seria plastikowych mebli wyprodukowana w 2011 r. jest dostępna w kolorach białym, czarnym oraz w wersji przezroczystej.

Fot: dexinger.com

 • Ceramiczne szafy

  Ceramiczne szafy

  Szafki wyglądające jak kolorowe, ceramiczne pojemniki to owoc współpracy między...

  czytaj
 • Glam (ba)rock

  Glam (ba)rock

  Karnawał tuż tuż. Studio Erickson Beamon na przekór kryzysowi i...

  czytaj
 • Betonowe tarcze

  Betonowe tarcze

  Ornamentalne, koronkowe wzory tarcz zegarów Para Clocks swoje różnorodne, unikatowe...

  czytaj
 • Wibrujące linie

  Wibrujące linie

  Hartowane szkło, asymetria i wielobarwne wzory – stół 'Crossing' będący...

  czytaj

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Fajar 2012-03-05 14:02:32

A więc podążając za radą autora Dobry pomysł na atrkyuł, zachęca do zostawiania komentarzy, co nie tylko promuje komentatorf3w, ale także wpływa na ranking strony macierzystej wszyscy są zadowoleni Pozdrawiam autora, tak trzymaj! Czytelny design, wartościowa treść, zachęcający adres nie ma to jak dobry Wizerunek własny przez stronę www

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!