System grzewczy, którego nie widać, czyli kilka słów o podłogowym ogrzewaniu na podczerwień

System grzewczy, którego nie widać, czyli kilka słów o podłogowym ogrzewaniu na podczerwień

Niekiedy modna i praktyczna aranżacja wnętrz wymaga skrajnie prostej przestrzeni, w której ogranicza się do minimum prawie wszystkie przedmioty. W tym przypadku wszelkie instalacje oraz zbyteczne obiekty mogą prowadzić do zachwiania ascetyczności i spójności miejsca. Dlatego też rezygnuje się z akcesoriów dekoracyjnych oraz zbyt dużej ilości wyposażenia.

Niestety, istnieją takie elementy, których nie sposób usunąć. Jednym z nich jest między innymi instalacja grzewcza. W polskich domach najczęściej stosuje się standardowe grzejniki konwekcyjne, działające w sieci, podpiętej do pieca centralnego ogrzewania.

Choć sama instalacja staje się w ostatnich latach coraz bardziej dekoracyjna, to jednak we wnętrzach minimalistycznych, prezentuje się niezbyt korzystnie. Czy można znaleźć inne rozwiązanie, które będzie wydajne i równocześnie nie zakłóci spójności przestrzeni?

System grzewczy, podłogowe ogrzewanie na podczerwień, ogrzewanie podłogowe na podczerwień, Econovli.pl, tanie ogrzewanie podłogowe, instalacja podłogowa

Cechy stylu minimalistycznego we wnętrzach

Nadmierny konsumpcjonizm i wszechogarniająca gorączka posiadania coraz częściej są kwestionowane przez szereg osób, poszukujących prostoty i harmonii, również we wnętrzach własnych domów. Z takiego właśnie manifestu narodził się styl minimalistyczny w architekturze. Jest w nim nieco surowości nurtu industrialnego oraz wygody stylów skandynawskich, opartych na geometrii i klasycznych podziałach. Minimalizm doprowadził je jednak do marginalnej prostoty.

Jego podstawowym założeniem jest skrajny ascetyzm, porządek i harmonia wszystkich elementów we wnętrzu. W minimalizmie nie ma miejsca na eklektyzm i twórcze łączenie różnych tendencji. Wszystko musi do siebie bezwzględnie pasować formą i kolorem. Poszczególne części wyposażenia są proste, zgeometryzowane i wykonane ze szkła, betonu, stali i kamienia.

Wnętrze minimalistyczne musi być przestronne, jasne i nastawione na maksymalną funkcjonalność. Nie występują w nim zbędne meble – każdy element musi mieć swoje miejsce i funkcję.

 

Ogrzewanie podłogowe – niewidoczna podczerwień w służbie minimalizmu

W tak precyzyjnie zaplanowanej przestrzeni nie pojawia się żaden zbędny przedmiot. Najlepiej zatem postawić też na rozwiązania grzewcze, które nie rzucają się w oczy tak, jak tradycyjne grzejniki. Co możemy zatem zastosować?

Świetnym pomysłem jest zainstalowanie nowoczesnych systemów grzewczych, opartych na podczerwieni. Jeśli chcemy znaleźć efektywne i tanie ogrzewanie, Econovli.pl, oferuje szereg sprawdzonych i profesjonalnych rozwiązań – do każdej domowej przestrzeni, nie tylko minimalistycznej.

Podłogowe ogrzewanie na podczerwień zazwyczaj jest zbudowane z folii grzewczych, które montuje się pod drewnianą, pływającą podłogą, panelami lub wykładziną, a także pod płytami gipsowymi na suficie.

W jaki sposób instalacja podłogowa zapewnia nam ciepło? Podczerwień pozwala na podniesienie temperatury wszystkich przedmiotów i przegród w pomieszczeniu, bez konieczności nagrzewania samego powietrza. Fale elektromagnetyczne oddziałują bowiem wyłącznie na cząsteczki ciał stałych, które napotykają na swej drodze. Wpływa to pozytywnie na obniżenie kosztów ogrzewania i efektywność całego systemu.

System grzewczy, podłogowe ogrzewanie na podczerwień, ogrzewanie podłogowe na podczerwień, Econovli.pl, tanie ogrzewanie podłogowe, instalacja podłogowa

Wnętrze nagrzewa się bardzo szybko, dając dodatkowo odczucie przyjemnej, ciepłej podłogi. Efektywność działania oraz równomierne ogrzewanie całej przestrzeni sprawiają, że folie grzewcze należą do rozwiązań oszczędnych i sprawdzających się w różnych domowych pomieszczeniach – od sypialni, przez salon i oranżerię, aż po łazienkę. Niekiedy montuje się je nawet pod powierzchnią luster łazienkowych, aby zapobiegać ich zaparowywaniu.

Równie istotną zaletą, z punktu widzenia wnętrz w stylu minimalistycznym, jest fakt, że ogrzewanie jest dyskretne i niemal zupełnie niewidoczne. Dzięki temu idealnie wpisuje się w ascetyczne aranżacje minimalistyczne.

 

Połączenie ciepła, stylu i komfortu

Ogrzewanie podłogowe w formie folii grzewczej umożliwia stworzenie pięknej aranżacji, w której nie musimy się martwić o ustawność wnętrz, w innych sytuacjach ograniczanej rurami i grzejnikami. Przy folii cała przestrzeń jest do naszej dyspozycji, aranżacja jest spójna, pełna światła i miejsca, a my możemy spędzać przyjemnie czas i cieszyć się przyjemnym ciepłem, nawet w najzimniejsze dni.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!