Kominek z płaszczem wodnym jako dodatkowe źródło ciepła w domu

Kominek z płaszczem wodnym jako dodatkowe źródło ciepła w domu

Kominek z płaszczem wodnym to idealne rozwiązanie dla entuzjastów kominkowego palenia w najbardziej oszczędnej formie. Zastosowanie technologii płaszcza wodnego umożliwia połączenie kominka z innymi urządzeniami grzewczymi w domu. Aby kominek z płaszczem wodnym pokazał w pełni na co go stać, powinniśmy zapewnić mu wysokiej jakości sezonowane drewno jako paliwo oraz dobrze dobrany zbiornik buforowy. Dzięki dodatkowej opcji elektronicznego sterowania jego obsługa staje się intuicyjna i wymaga od nas minimum wysiłku. Przeczytaj, jakimi zaletami wyróżniają się kominki z płaszczem wodnym!

Dodatkowe, a nie jedyne źródło ciepła!

Zanim zdecydujemy się na zakup kominka z możliwością dogrzewania domu i wody użytkowej, pamiętajmy, że ze względów prawnych i zdroworozsądkowych, nie może być traktowany, jako jedyny sposób ogrzewania domu jednorodzinnego. Wymaga on współpracy z kotłem centralnego ogrzewania, lub rzadziej, z pompą ciepła. W przypadku małego domu wystarczy klasyczny wkład powietrzny, a w przypadku dużych i przestrzennych domów lepszą dystrybucję ciepłego powietrza zapewni nam wkład wodny. Kominek doskonale sprawdza się do okazjonalnego dogrzewania pomieszczeń w okresie jesiennym, kiedy jeszcze nie uruchomiliśmy kotła co oraz na wiosnę, gdy kocioł jest już wygaszony.

Kominek z płaszczem wodnym - zalety:

- możliwość efektywnego wykorzystania ciepła powstającego podczas spalania drewna,

- zmagazynowanie ciepła w wodzie “na później”, dzięki możliwości zainstalowania zbiornika buforowego w kominkowej instalacji wodnej,

- ciepło ze spalin, zamiast uciec, zostaje odzyskane, dzięki wymiennikom,

- równomierne ogrzewanie całego budynku, dzięki podłączeniu kominka do instalacji centralnego ogrzewania,

- nieprzegrzewanie pomieszczenia, w którym znajduje się kominek (spora część ciepła przekazywana jest do wody, a dalej do instalacji centralnego ogrzewania).


kominek, wnętrze

Niezbędne przygotowania

Niezależnie od tego czy planujemy zainstalowanie kominka wodnego w nowym domu, czy zamierzamy zmodernizować starą instalację, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, powinniśmy dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie cieplne ma nasz budynek oraz ile ciepła potrzeba do ogrzania wody użytkowej, aby dokonać właściwego zakupu. Zapotrzebowanie określa profesjonalny audyt energetyczny. Specjalista ustali nie tylko moc kominka, ale też ile procent ciepła powinno trafiać z kominka do wody, ile powinno być magazynowane oraz ile z tego powinno być przeznaczone do dogrzewania domu, a ile do podgrzewania wody użytkowej. Obecnie większość biur projektowych standardowo do każdego projektu przekazuje “Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku”.

Moc wkładu kominkowego z płaszczem wodnym

Podczas wyboru właściwego kominka istotne jest zwrócenie uwagi na: moc nominalną, moc z wody oraz zakres mocy (w jakim zakresie mocy może pracować wkład). Moc nominalna mówi nam o tym, czego naprawdę możemy oczekiwać podczas codziennej eksploatacji kominka. Zakres mocy pokazuje, jak bardzo elastyczny jest nasz wkład kominkowy. Warto jednak pamiętać, że dużo zależy od nas - będziemy mieć dokładnie tyle energii cieplnej, ile suchego drewna włożymy do komory spalania. Wartość opałowa drewna jest bowiem zależna od stopnia jego wilgotności - z suchego drewna możemy otrzymać nawet dwa razy więcej ciepła niż z zawilgoconego. Jako wartość średnią można przyjąć, że w ciągu 1 godziny z 1 kg dobrej jakości drewna, otrzymamy ok 4-4,9 kWh/kg.

Estetyka kominka wodnego

Design kominków z płaszczem wodnym nie odbiega bardzo od kominków powietrznych. Zazwyczaj są to eleganckie i nowoczesne kominki z dużą szybą, która umożliwia podziwianie pięknej wizji ognia. Pod tym względem wkłady wodne z bocznym przeszkleniem są bezkonkurencyjne, znaleźć można je m.in. w ofercie Defro Home. W efekcie możemy cieszyć się nastrojowym, trójwymiarowym obrazem ognia w naszym kominku. Zastosowane szyby kominkowe wytworzone są z wysokiej jakości spieku ceramicznego, odpornego na temperaturę wytworzoną podczas intensywnego palenia. W dużych pomieszczeniach zastosowanie znajdują duże wkłady kominkowe z większymi szybami, a co za tym idzie z ładniejszą wizją ognia.

Więcej o kominkach z płaszczem wodnym przeczytasz na stronie: https://www.defrohome.pl/k,8,wklady-kominkowe-wodne.html 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!