Gruntowny remont mieszkania okazuje się wielkim przedsięwzięciem - szczególnie wtedy, gdy znajduje się ono w starym budynku, w którym zakres prac może być nieprzewidywalny. Co trzeba wziąć pod uwagę, jeśli decyduje się na wyremontowanie mieszkania w starym budownictwie?
Każdy remont mieszkania wykonywany w sposób generalny wiąże się z rozległymi pracami i, niekiedy, poważnymi wyzwaniami. Jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto sporządzić listę wszystkich prac do wykonania, z której wyznacza się priorytety oraz ustala szczegółowy i konkretny plan działania.
Zanim rozpocznie się ingerencję w podstawowe elementy mieszkania, takie jak podłoga czy ściany, najpierw warto przyjrzeć się temu, co znajduje się głębiej, czyli w jakim stanie są: instalacja gazowa, wodno-kanalizacyjna czy grzewcza. Modernizacja lub całkowita wymiana tych instalacji czasem okazuje się niezbędna. Przestarzałe kable i rury nie tylko stają się z czasem niefunkcjonalne, ale również niebezpieczne. W czasie remontu istnieje szansa na to, żeby odnowić poszczególne instalacje oraz dostosować ich układ do swoich oczekiwań.
Punktem, którego nie można ominąć, jest sprawdzenie stanu tynków. Nie chodzi tylko o oszacowanie na podstawie tego, co się widzi - wystarczy lekko pukać w ścianę i obserwować, czy ściana pęka lub odpada. Jeśli tak, warto zastanowić się nad zdarciem tynku i położeniem go na nowo. Korzystną alternatywą może być również zabudowanie ścian płytami gipsowo-kartonowymi.
Jeśli jest taka potrzeba, należy wyrównać ściany oraz podłogi, na które z pewnością będą zakładane nowe powłoki (farby, panele itd.). Na czas remontu należy zdemontować wszelkiego rodzaju boazerię, tapety czy wykładziny - szczególnie, jeśli znajdują się one w tym mieszkaniu od kilkudziesięciu lat, a w ich wnętrzach mogły rozwinąć się bakterie oraz grzyby. Te czynności wykonuje się nie tylko ze względu na estetykę czy funkcjonalność, ale również bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Równie istotna jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, która powinna poprawić warunki termiczne i akustyczne w mieszkaniu.
Niektóre prace remontowe wymagają zgody wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni. Przebudowa części wspólnych to jedna z sytuacji, podczas której wymagana jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej w drodze głosowania lub indywidualnego zbierania głosów. Przed rozpoczęciem remontu mieszkania w starym budownictwie należy dowiedzieć się, czy przeprowadzane prace będą wykraczać poza teren mieszkania i w jakim stopniu. W przypadku starszych kamienic można spotkać się z wpisem do Rejestru Zabytków lub Ochroną Konserwatora - wówczas nawet wymiana okien musiałaby być poprzedzona wnioskiem i zgodą konserwatora zabytków.
Wiele osób prywatnych lub przedsiębiorców coraz częściej decyduje się na odnawianie tego typu lokali. Remont starego mieszkania wiąże się z ogromem prac i kosztami, ale również z ogromną satysfakcją.
Artykuł sponsorowany
Płytka mocna jak "stal" a w dodatku elegancka, której nie...
czytajDębowa deska warstwowa o grubości 20 mm jednego z producentów...
czytajBiel to doskonały pomysł na elegancką stylizację wnętrza. Przy wyborze...
czytajAustriacki producent okien i drzwi stawia nie tylko na jakość,...
czytaj
Ilość komentarzy: 0