Biuro na miarę ekspertów

Biuro na miarę ekspertów

W Krakowie mieści się najnowsza siedziba Grupy Nowy Styl – międzynarodowego eksperta wyposażenia wnętrz biurowych. Patrząc na pracujących tu specjalistów – konsultantów, architektów, projektantów – biuro to hub wiedzy o tym, jak projektować  meble biurowe i przestrzenie pracy. Nic dziwnego, że stworzenie tej przestrzeni było punktem honoru dla firmy. Dziś organizacja odsłania swoje wnętrza i tłumaczy, jak nie tylko osiągać, ale i mierzyć sukces nowego biura.

Grupa Nowy Styl jest europejskim liderem kompleksowych rozwiązań meblowych. Firma doradza klientom w aranżowaniu biurowych przestrzeni. Opierając się na zdobywanym przez prawie trzy dekady know-how, organizacja świadomie podeszła do projektu stworzenia własnego biura. Eksperci Grupy Nowy Styl dzielą się dziś doświadczeniem z procesu i odpowiadają m.in. na pytania od czego zacząć zmianę biura, z jakimi wyzwaniami należy się zmierzyć czy jak projektować przestrzeń, która odpowie na potrzeby organizacji.

Definiowanie problemów i celów

92% – tylu pracowników Grupy Nowy Styl jest dziś zadowolonych ze swojego miejsca pracy. Ale nie zawsze tak było. Przed zmianą firma posiadała trzy dość przypadkowe lokalizacje rozproszone w różnych częściach Krakowa, co dla wielu pracowników były niewygodne i niepraktyczne. Czas tracony na przejazdy między biurami, nieporozumienia wynikające z komunikacji mailowej, coraz ciaśniejsza przestrzeń w miarę powiększania się zespołów – to bolączki, które doskwierały pracownikom, a w skali organizacji były poważnym problemem.

Jesteśmy firmą międzynarodową, działającą na wielu rynkach. Żeby osiągać sukcesy, potrzebujemy szybkiego przepływu informacji i możliwości bieżącej współpracy – podkreśla Adam Krzanowski, prezes Grupy Nowy Styl, którego gabinet także mieści się w nowym biurze.

Zarządzający zdecydowali się na szczegółowe badanie problemów i potrzeb krakowskich zespołów. To właśnie wyniki analiz ilościowych i jakościowych, które przeprowadził wewnętrzny dział Workplace Research & Consulting, były twardą podstawą do podjęcia decyzji o nowym biurze i określenia założeń przedsięwzięcia. Powołano multidyscyplinarny zespół projektowy, który kompleksowo zarządzał projektem.

nowy styl grup, aranżacja biura, aranżacja wnętrza

Jedno biuro dla różnych potrzeb

Dziesięć miesięcy później 120 osób rozpoczęło pracę w nowych wnętrzach. Na jednym piętrze biurowca przy ul. Jasnogórskiej 9 w Krakowie spotkały się wszystkie zespoły Grupy Nowy Styl z Krakowa. Na pracowników czekały nie tylko estetyczne i przestronne wnętrza, ale też dopasowane do zróżnicowanych potrzeb przestrzenie do pracy.

Stworzenie jednego biura dla zespołów o różnej specyfice pracy to nie lada wyzwanie. Tymczasem analizy wykazały, że w naszych krakowskich działach dominują trzy style pracy. Chcieliśmy być pewni, że zaspokoimy potrzeby wszystkich, dlatego zdecydowaliśmy się na hybrydowy model biura. Znalazły się w nim  zarówno zamknięte wieloosobowe pokoje, jak i przestrzenie open space z przypisanymi miejscami pracy oraz strefy desk-sharing, w których pracownicy mobilni współdzielą biurka – mówi Ewelina Solecka, Workplace Consulting manager.

Przy każdym stanowisku pracy stanęły biurka sit-to-stand i zaawansowane ergonomicznie krzesła. Niedaleko nich – miejsca do spotkań, tych formalnych i spontanicznych, sprzyjających integracji, a także pokoje do pracy w ciszy i budki telefoniczne. Sercem biura stała się wypełniona zielenią kuchnia – Food Garden, pomieszczenie o powierzchni 100 mkw., miejsce regeneracji, współpracy i  firmowej integracji oraz świętowania.

nowy styl grup, aranżacja biura, aranżacja wnętrza

Pomiar efektów

Pierwsze reakcje pracowników po otwarciu drzwi do nowego biura, były bardzo entuzjastyczne. Jednak nie osiedliśmy na laurach. Tak jak każde działanie biznesowe, projekt nowego biura powinien zakończyć się ewaluacją. Dlatego jako zespół projektowy przeprowadziliśmy badanie satysfakcji po pięciu miesiącach pracy biura – dodaje Ewelina Solecka.

Wśród pytań ankiety były te same, które zadano pracownikom przed przeprowadzką. To pozwoliło na jasną ocenę osiągniętej zmiany. Aspekty, jakie oceniała firma, były dostosowane do założonych celów projektu:

  • Satysfakcja: 92% pracowników jest zadowolonych z nowego biura, z czego 59% stanowią osoby bardzo zadowolone
  • Komfort spotkań: 98% pracowników znajduje w nowym biurze komfortowe miejsce do spotkań
  • Przepływ informacji: 80% pracowników po przeprowadzce do nowego biura zauważyło poprawę szybkości przepływu informacji
  • Efektywność pracy:76% pracowników zauważyło dzięki zmianie biura poprawę efektywności swojej pracy
  • Motywacja pracowników: Nowe biuro pozytywnie wpłynęło na motywację 70% pracowników
  • Atmosfera w zespole: 92% pracowników dzięki nowej przestrzeni lepiej poznało osoby, z którymi współpracowali; Według 72% pracowników nowe biuro poprawiło atmosferę pracy

Powyższe wyniki to tylko wybrane dane, która Grupa Nowy Styl zgromadziła podczas pracy nad projektem. Dziś firma chce dzielić się zdobytym doświadczeniem. Zaprasza do korzystania z materiałów prezentujących uniwersalne narzędzia i metody, dzięki którym organizacje mogą krok po kroku stworzyć biuro szyte na własną miarę. I otwiera się na gości, którzy chcą na żywo porozmawiać o prowadzeniu podobnych projektów.

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

felicjanoo 2020-04-10 13:02:34

Your website is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!