Daj się oświecić, czyli o tym, jak wybrać odpowiednią lampkę na biurko

Daj się oświecić, czyli o tym, jak wybrać odpowiednią lampkę na biurko

Współczesny człowiek, to siedzący człowiek. Ludzie spędzają przed ekranami komputerów większą część dnia, zarówno w biurze, jak i również w domu. Biurko staje się naszym małym wszechświatem oraz centrum dowodzenia zawodowego i prywatnego. Dlatego odpowiednio dobrane oświetlenie naszego miejsca pracy, to podstawa dla naszego zdrowia oraz kreatywności. Jak wybrać lampę, która połączy wszystkie potrzebne funkcje?

Podstawowe funkcje oświetlenia do pracy i nauki

Do czego służy oświetlenie miejsca pracy lub nauki? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest wręcz trywialnie prosta. Lampka na biurku ma za zadanie precyzyjnie doświetlać konkretne miejsce, zapewniając pełen komfort działania i możliwość swobodnego wykonywania czynności precyzyjnych. Oprócz tego dekoratorzy wnętrz znaleźli dla tego typu lamp dodatkowe zadanie, stosując je jako źródło punktowo wydobywające konkretne elementy w przestrzeni, niekoniecznie tylko na biurku. Sprawdzi się to zwłaszcza w pomieszczeniu, które nie jest wyłącznie biurem, ale pełni też inne funkcje. Ponadto lampki tego typu z powodzeniem mogą służyć jako subtelne oświetlenie tła, a nawet dekorować pomieszczenie.

Dlaczego dobór właściwego oświetlenia na biurko jest ważny?

Źle dopasowane światło w miejscu pracy może prowadzić do wielu niepożądanych efektów. Przede wszystkim niekorzystnie wpłynie na wydajność pracowników, sprawiając, że będą znacznie szybciej zmęczeni. W dłuższej perspektywie będzie się to również negatywnie odbijać na ich zdrowiu. Ponieważ każdy z nas ma inne preferencje i tolerancję na światło, dlatego nie da się podać jednej, żelaznej zasady, jakie oświetlenie będzie tym najbezpieczniejszym. To kwestia indywidualna. A co może się zdarzyć, gdy lampka będzie niewłaściwa? Mogą pojawić się regularne bóle głowy, problemy ze wzrokiem itp. Jak podaje Health and Safety Executive (HSE) w raporcie na temat niebezpieczeństw płynących z niewłaściwego oświetlenia w miejscach pracy, do najgroźniejszych efektów świetlnych, które w znacznym stopniu zmieniają ludzką percepcję i długofalowo wpływają na ogólną kondycję, zalicza się: odbłyski, nagłe rozbłyśnięcia, migotanie i promieniowanie. Ich przede wszystkim musimy się wystrzegać, projektując miejsce pracy.

Światło bywa również uznawane za jeden z czynników wpływających na wystąpienie syndromu chorych budynków, czyli SBS (ang. Sick Building Syndrome), który coraz częściej wymienia się jako poważne zagrożenie cywilizacyjne. Jego istnienie i niebezpieczeństwa z nim związane w swych raportach niejednokrotnie sygnalizowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wymienia się szereg dolegliwości z nim związanych (tj.: bóle i zawroty głowy, mdłości, omdlenia, podrażnienie układu oddechowego i błon śluzowych, przesuszenie skóry i oczu), które są powodowane przez niewłaściwe warunki w danym budynku. Do pozostałych czynników zalicza się również: zbyt małą ilość świeżego powietrza, zanieczyszczenia chemiczne i organiczne, klimatyzację itp.

Jak dobrać odpowiednie światło do biurka?

Wiedząc jak wiele zagrożeń może nieść ze sobą źle dobrane oświetlenie, warto poświęcić trochę czasu i uwagi na wybór właściwej lampy. Jakie jej cechy należy brać pod uwagę, żeby pracować w miejscu bezpiecznym dla zdrowia a przy tym komfortowym i przyjemnym wizualnie?

Zmierz przestrzeń roboczą

Im większym biurkiem lub stolikiem dysponujemy, tym wyższa lampa będzie nam potrzebna. Wybór odpowiedniego produktu będzie zależał od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli planujemy w tej przestrzeni pisać, czytać, rysować, rozwiązaniem będzie lampa na dłuższym ramieniu, umożliwiająca zmianę wysokości oraz kąta padania światła. Dla zapewnienia optymalnego komfortu, źródło światła powinno się znajdować około 35 centymetrów od powierzchni biurka. Bogaty wybór produktów oświetleniowych można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl, który oferuje szereg lamp wysokiej klasy o zróżnicowanym wzornictwie, odpowiednim do każdego wnętrza i każdego typu pracy.

Kolor energii – odpowiednie parametry światła w biurze

Istotne będzie również dopasowanie samego światła. Moc lamp biurkowych zazwyczaj wynosi do 100 W. Można też oczywiście postawić na produkty energooszczędne, w których zastosujemy żarówki LED. Jaka barwa światła będzie najlepsza? Badania podają, że w przestrzeni pracy najlepiej zastosować chłodniejsze światło – zwiększy energiczność i pobudzi produktywność.

Podkreśl swój styl

Skończyły się już czasy, gdy lampy biurkowe produkowane były według jednego wzoru i fasonu. Obecnie możemy wybierać spośród wielu różnych modeli, wykonanych w stylu klasycznym, industrialnym, nowoczesnym lub retro. Sklepy takie, jak lampy.it, pozwalają dopasować oświetlenie do charakteru wnętrza, w którym pracujemy. Bawmy się przestrzenią, komponujmy ją całościowo, łącząc produkty oświetleniowe w spójne wizualnie systemy. Dzięki temu stworzymy miejsce, w którym przebywanie będzie czystą przyjemnością.

Jakie musi być oświetlenie na biurku? Dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Zanim kupimy lampkę, zastanówmy się do czego będzie nam ona potrzebna. Czy będziemy wyłącznie pisać lub czytać? Czy przyda się rozjaśnienie większej przestrzeni do rysowania lub analizy większych gabarytowo projektów? Dzięki temu znajdziemy model o odpowiedniej wysokości i zasięgu. Zadbajmy o właściwą barwę światła. Ciepłe światło buduje przytulne wnętrze, jednak raczej nie jest to funkcja, której oczekujemy w miejscu pracy. Przy działaniu przyda się energia i rześkość umysłu. Postawmy na produkt wysokiej jakości. Oświetlenie, zwłaszcza niewłaściwe, może mieć duży wpływ na nasze zdrowie i kondycję. Im gorzej będziemy się czuć, tym mniejsza będzie nasza koncentracja i wydajność w pracy. W dłuższej perspektywie mogą się też pojawić poważniejsze schorzenia. Cieszmy się i nie zapominajmy o ciekawym designie. Warto otaczać się pięknymi i stylowymi przedmiotami, również w biurze. Przecież spędzamy tam większą część naszego życia, dlatego niech będzie to miejsce przyjazne i wyrażające nasz charakter.

Artykuł sponosorwany

jak wybrać odpowiednią lampkę na biurko

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

felicjanoo 2020-04-18 07:51:34

Your site is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!