Jak przygotować ściany do malowania?

Jak przygotować ściany do malowania?

Wygląd ścian w twoim domu pozostawia wiele do życzenia, ale miesięczny budżet skutecznie uniemożliwia ci zatrudnienie fachowca? To nie problem! Sprawdź jak przygotować ściany do malowania.

Ściany to główny element dosłownie każdego pomieszczenia. To właśnie one tworzą klimat panujący w danej przestrzeni. Pięknie pomalowane, odświeżone ściany zdecydowanie podnoszą walory estetyczne domu czy też mieszkania. Z tego względu warto pamiętać o ich regularnym odświeżaniu. I chociaż portale ogłoszeniowe pękają w szwach pod ilością ofert zamieszczanych przez firmy remontowe, to jednak przeszkodą do skorzystania z ich usług może okazać się stan naszych finansów. Wbrew pozorom nie oznacza to wcale, iż jesteśmy skazani na życie w zaniedbanej przestrzeni. Wręcz przeciwnie! Jak się bowiem okazuje, własnoręczne odświeżenie pomieszczenia nie wymaga od nas praktycznie żadnej wiedzy. Musimy jedynie zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria malarskie, a następnie postępować zgodnie z zasadami przygotowania ścian do malowania. To bardzo ważne, bowiem w innym przypadku na ścianach oraz suficie mogą pojawić się nieestetyczne smugi. Więcej informacji na ten temat tego, jak malować sufit bez smug znajdziesz w artykule: zobacz tutaj

Narzędzia malarskie

Malowanie przestrzeni wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Zanim więc przystąpimy do pracy koniecznie zaopatrzmy się w:

 • Mydło malarskie
 • Folię ochronną
 • Taśmę malarską
 • Wałek na wysięgniku
 • Kuwetę na farbę
 • Pędzel i wałek kątowy
 • Mieszadło do farb
 • Farbę
 • Drabinę

Opcjonalnie:

 • Preparat gruntujący
 • Zaprawa szpachlowa lub naprawcza masa akrylowa

Zabezpiecz przestrzeń przez zabrudzeniem

Przed przystąpieniem do malowania ścian należy zabezpieczyć poszczególne elementy wyposażenia. W pierwszej kolejności wynieśmy z pokoju lekkie meble, a pozostałe przesuńmy na środek pomieszczenia i przykryjmy folią ochronną. Poza tym zabezpieczenia wymagają okna, parapety, grzejniki, podłoga oraz drzwi. Należy je więc zakryć folią przyklejoną za pomocą taśmy malarskiej. Podobnie postępujemy w przypadku żyrandola. Gniazdka i włączniki elektryczne odsuwamy od ściany i oklejamy wspomnianą już taśmą.

Przygotowanie ścian do malowania

Sposób przygotowania podłoża uzależniony jest od kilku czynników takich jak typ poprzednio nałożonej farby, obecny stan ścian czy też ich rodzaj.

Zacznijmy od mycia. Czym umyć ściany przed malowaniem? Jeśli na ścianie znajduje się dokładnie taka sama farba jak ta, która ma zostać nałożona to musimy namoczyć powierzchnię przy użyciu ciepłej wody z mydłem. Jeżeli natomiast stara farba zalicza się do klejowych, wówczas należy ją uprzednio usunąć, a dopiero potem umyć ściany wodą z szarym mydłem. Z kolei łuszczącą się, starą farbę trzeba zeskrobać i – jeśli łuszczenie było jedynie punktowe – nałożyć na powierzchnię warstwę szpachli. W przypadku tapety konieczne jest jej usunięcie, a następnie umycia ściany.

Gruntowanie ścian przed malowaniem

W przypadku chłonnego czy też silnie pylącego podłoża konieczne jest gruntowanie ścian. Podobnie w wypadku nowych tynków oraz okładzin wykonanych z płyt gipsowo – kartonowych. W praktyce gruntowanie konieczne jest głównie w kuchni czy łazience, a więc przestrzeniach o podwyższonym stopniu wilgotności.

Jak szpachlować ściany przed malowaniem?

Przed przystąpieniem do malowania należy usunąć wywiercone w ścianie dziury. Po ich oczyszczeniu oraz zagruntowaniu przystępujemy do wypełnienia otworów zaprawą szpachlową. Warto dodać, że nieznaczne pęknięcia powierzchni możemy z powodzeniem usunąć szpachlując je naprawczą masą akrylową.

Mieszanie farb

Po otwarciu pojemnika z farbą konieczne jest jej wymieszanie. W tym celu należy użyć mieszadła malarskiego. Teraz wystarczy już tylko wylać farbę na kuwetę malarską. Warto również pamiętać o szczelnym zamknięciu pojemnika z pozostałą częścią farby, gdyż w innym przypadku jego zawartość po prostu wyschnie i nie będzie nadawała się do ponownego użycia.

Tekst sponsorowany

Jak przygotować ściany do malowania?

Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

terla 2019-05-22 20:25:10

stosowaliśmy śnieżkę grunt z mężem zanim pomalowaliśmy ściany dzięki temu ściany mają lepszą przyczepność warstwy nawierzchniowej

felicjanoo 2020-04-22 09:01:36

Your website is very interesting, i have bookmarked it.

Ernest 2020-06-28 12:57:20

Polecam farbę do łazienki z nanosrebrem Spranda Eco Professional to innowacyjny produkt wysoce zmywalny i odporny na zabrudzenia

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!