include/layouts/default/content_default.php
Wiejski modernizm

Wiejski modernizm

 Wiejska willa i modernistyczny apartament w jednym? Zaprojektowany przez Fernandę Margues Loft 24-7 w São Paulo pokazuje, że taki mariaż stylów może być bardzo udany. Otwarty na otoczenie dom o przestronnych wnętrzach zalanych dziennym światłem ma być azylem od miejskiego zgiełku.

W Loft 24-7 natura odgrywa rolę znacznie większą niż tylko ładnego tła – dzienne światło, naturalne materiały w ich surowej postaci, całkowite otwarcie rozbitego na mniejsze bryły budynku na otoczenie mają zacierać granice między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym i dawać mieszkańcom poczucie nieustannego kontaktu z otoczeniem. Część mieszkalna mająca 180 metrów kwadratowych powierzchni, jest otwarta na obszerny, drewniany taras stanowiący strefę przejściową między wnętrzem i zewnętrzem. Przeszklone ściany i sufity dodatkowo zwiększają wrażenie zatarcia granicy między tymi dwiema strefami.

Gloryfikacja natury w połączeniu z fascynacją projektantki twórczością Mies van der Rohego, zaowocowały specyficznym połączenie dwóch konwencji – wiejskiej i modernistycznej. Surowa, kamienna ściana, wyłożona płytami z wapienia podłoga oraz drewno sąsiadują z bielą, stalą i szkłem. Wyposażenie kuchni zintegrowane jest z nowoczesnym, pokrytym stalową blachą panelem sięgającą do sufitu. Opozycję dla niego stanowi kamienny stół-monolit, wprowadzający do wnętrza rustykalny, naturalny akcent. W salonie zaś można z jednej strony podziwiać biomorficzny, szklany obiekt autorstwa amerykańskiego artysty Jeffa Zimmermana, z drugiej zaś – kolekcję przedmiotów specjalnie dobranych przez antykwariusza Beto Altilio.

Założeniem Fernandę Margues było zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Meble wykonane zostały z materiałów pozyskanych w odpowiedzialny sposób i w jak najmniejszym stopniu przetworzonych. Indywidualnie zaprojektowane i ręcznie wykonane, mają być tyleż efektowne, co funkcjonalne. Jak podkreśla projektantka – dom powstał z myślą o ludziach, którzy cenią jakość, ale też nie lubią marnować czasu.

Fot: Fernanda Marques Arquitetos Associados, plusmood.com

Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Maliyah 2011-11-16 18:15:14

Good point. I hadn't touhght about it quite that way. :)

izomorfia3 2012-04-10 17:59:58

Jestem na tak :)

Ranul 2012-08-09 01:55:34

Ebenezer mf3wi:Przypuszczam, że dla Marka Jurka zdziwienie się nad słabą pztnycoością książki Jf3zefa Ratzingera jest pretekstem do przypomnienia czytelnikom tego blogu autorytetu, na ktf3rym wspiera swą polityczną misję. Podkreślił też te elementy zawarte w dziele papieża, ktf3re stanowią oś jego własnych poglądf3w ortodoksyjny, niereformowalny fundamentalizm religijny.Nie znam książki i nie wiem, czy rzeczywiście Benedykt XVI przedstawia się w niej jako antymodernista . Może?Skądinnąt przyp

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!