Siłownia w budynku Starej Poczty

Siłownia w budynku Starej Poczty

24 marca w zrewitalizowanym budynku Starej Poczty w Gliwicach miało miejsce otwarcie piątego już w Polsce klubu pod szyldem Icon Fitness. Unikatowe, industrialne wnętrze w gmachu, pochodzącym z początku XX wieku, zrealizowała firma Forbis Group.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowa siedziba Merck w Warszawie

Siedziba Głównego Oddziału Poczty Polskiej, wzniesiona w latach 1903-1907 w stylu historyzmu z elementami neogotyckimi,  to jedna z  ikon miasta Gliwice. O dużej wartości architektonicznej zabytku stanowią detale, takie jak glazurowana cegła, kamień, żeliwne kolumny, czy charakterystyczne, wielkogabarytowe świetliki. Proces rewitalizacji i przekształcenia budynku w obiekt biurowo-usługowy rozpoczął się w 2016 roku. Jednym z najemców inwestycji jest właśnie sieć Icon Fitness.

- Głównym założeniem projektu było wpisanie się w istniejącą przestrzeń, bez ingerencji w konstrukcję struktury ścian zewnętrznych oraz stropów lokalu. Wszystkie prace przebiegały pod okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – mówi Artur Jabłoński, Project Manager Forbis Group. - Długa lista obostrzeń, konieczność rozpoznania każdego potencjalnego ryzyka - wszystko to wymagało doświadczenia w pracy na tego rodzaju obiektach i kreatywnego podejścia do tematu realizacji. – dodaje Artur Jabłoński.

Klub zajmuje powierzchnię ok 1238 m2. Przestrzeń zaprojektowano z podziałem na główną, wielofunkcyjną salę do ćwiczeń, dwa wyodrębnione studia, strefę wypoczynku, węzeł szatniowo-sanitarny oraz części biurową i pomieszczenia techniczne. Charakterystycznym elementem aranżacji jest zabytkowa posadzka w strefie wejściowej i sali głównej, która zachowała się w postaci heksagonalnych płytek kamionkowych. W całym wnętrzu zachowano również większość historycznych drzwi i okiennic. 

Industrialny klimat wnętrza podkreślają niezabudowane dukty instalacji HVAC. Dwa duże, piramidalne świetliki umieszczone w stropodachu oraz okna elewacyjne zapewniają bezpośredni dostęp do światła dziennego, tworząc jednocześnie unikatowość tego miejsca.  Fragmenty ścian zabudowane zostały cegłą, zgodnie z zastanym charakterem lokalu.  

- Przywracanie nowego życia zabytkowym budynkom to jeden z ważniejszych trendów na polskim i zagranicznym rynku nieruchomości – mówi Marcin Powierza, Członek Zarządu Forbis Group. – Sukces komercyjny takich realizacji jak Hala Koszyki, OFF Piotrkowska , Centrum Praskie Koneser i wielu innych, powoduje co raz większe zainteresowanie inwestowaniem w historyczne obiekty, pełniące dawniej ważne funkcje użytkowe, a obecnie będące pomnikami architektury swojej epoki. Prestiżowa lokalizacja i niebanalne aranżacje przyciągają najemców, którym zależy na wyrażeniu swojej wyjątkowości i poszanowania dla historii miasta, w którym funkcjonują.

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

jacek 2018-04-23 19:44:50

Rewitalizacja zazwyczaj pomaga i budynkom i dzielnicom w jakich się one znajdują. Może nie zawsze jest wewnątrz to na co wszyscy liczymy jednak dzięki takim zabiegom budynek oże wrócić do swojej społecznej roli co jest według mnie super. Koneser w Warszawie na Ząbkowskiej też miał takie historie wielu warszawiaków wolało widzieć go jako pustostan w centrum Pragi a dziś wbrew wszystkim stał się użytkowym centrum tej części miasta i na dodatek ogromne i znane marki doslownie pchają się by wynająć

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!