Wielkanocne zaplecze w Bazylice Św. Piotra

Wielkanocne zaplecze w Bazylice Św. Piotra

Watykańska Bazylika Świętego Piotra to miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Przed ważnymi wydarzeniami liturgicznymi, w tym drugim co do wielkości kościele świata, nastaje czas przygotowań i wprowadzenia udogodnień dla odwiedzających. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób przewozi się chociażby ławki po drogocennych marmurach?


Mało kto wie, że istnieje instytucja, dzięki której osoby pielgrzymujące na Święta na Plac i do Bazyliki Świętego Piotra mają na czym siedzieć. Fabryka Świętego Piotra - tak właśnie (wł. Fabbrica di San Pietro, łac. Fabrica Sancti Petri) nazywa się działający przy Stolicy Apostolskiej urząd odpowiedzialny za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację najważniejszej świątyni kościoła katolickiego. Gdy przed ważnymi wydarzeniami trzeba zwiększyć w niej liczbę miejsc siedzących, ławki po Bazylice rozwozi należący do tej instytucji wózek widłowy. 


wielkanoc w rzymie, bazylika sw. piotra
wielkanoc w rzymie, bazylika sw. piotra

Przy pomocy stalowych wideł, pojazd bez trudu unosi ławki, pozwalając przygotować świątynię na przybycie pielgrzymów. Pojazd stał się ważnym narzędziem w utrzymaniu kościoła. Dzięki elektrycznemu silnikowi przemieszcza się bezgłośnie, a ze względu na kompaktowe rozmiary pozwala łatwo nawigować pomiędzy filarami i rzeźbami. Oglądając relację z watykańskich obchodów Świąt Wielkiej Nocy, zwróćcie uwagę na ławki stojące w nawie głównej i wspomnijcie operatora Giovanniego, cierpliwe rozwożącego je z myślą o wiernych swoim wózkiem widłowym.


bazylika, wielkanoc, rzym, wozek widlowy
wielkanoc w rzymie, bazylika sw. piotra

źródło: materiały prasowe Still Polska

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!