Sztuka do Kwadratu. MocArty przyznane

Sztuka do Kwadratu. MocArty przyznane

Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą – oto kategorie prestiżowej nagrody MocArty przyznanej w tym roku po raz ósmy przez słuchaczy RFM Classic. Statuetka “Rzeczy z Klasą” trafiła tym razem w ręce trójmiejskich architektów z gdyńskiej pracowni “Kwadrat”, która zaprojektowała budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Wnętrze Muzeum II Wojny Światowej

Jurorów nagrody ujęła estetyka, odwaga i przesłanie bryły w formie pochylonego graniastosłupa, który może nasuwać skojarzenia z pociskiem wbitym w ziemię lub budynkiem uszkodzonym podczas działań wojennych. Obiekt dzieli się na trzy strefy symbolizujące przeszłość (podziemie mieszczące ekspozycję), teraźniejszość (plac wokół bydunku) i przyszłość, którą uosabia nowoczesna dominanta z punktem widowkowym.

Gmach Muzeum, od chwili powstania, może poszczycić się uznaniem całego świata, rozkładówkami w najbardziej prestiżowych pismach branżowych i kolekcją entuzjastycznych opinii wybitnych architektów. Oprócz Jacka Droszcza oraz Magdaleny Adamus z pracowni Loft, która zaprojektowała wnętrza Muzeum II Wojny Światowej, pozostałe trzy statuetki MocArtów odebrali: Joanna Sułkowska – wybitny fizyk i chemik uznwana przez UNESCO za jednego z “naukowców, którzy mogą zmienić świat” (kategoria Człowiek Roku), twórcy filmu “Twój Vincent” (Wydarzenie Roku) i Antoni Komasa-Łazarkiewicz – za muzykę do filmu “Pokot” Agnieszki Holland. Wręczono również Nagrody Specjalne 15-lecia RMF Classic, które otrzymali: KAYAH, Janusz Gajos i Jan A.P. Kaczmarek.


foto: Tom Kurek

foto: Tom Kurek

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!