Kontenerowe galerie fotografii Szymona Brodziaka

Kontenerowe galerie fotografii Szymona Brodziaka

Jesteś tym, co widzisz – to motto artysty fotografika Szymona Brodziaka umieszczone na jego przeszklonej galerii stworzonej w kontenerze ustawionym przy Duchnickiej 3 w Warszawie. Na niewielkiej przestrzeni autor w przemyślany sposób prezentuje swoje fotografie, inspirując gości do wykorzystywania ich w aranżacji własnych wnętrz. Odbiorcą twórczości artysty jest nie tylko osoba odwiedzająca galerię, ale – dzięki wykorzystaniu przeszkleń – także przypadkowy przechodzień.


Motto umieszczone na galerii ma nas nakierować na własne impresje, bez zagłębiania się w interpretacje autora. Skłania też do refleksji na temat tego, czym się otaczamy. 

Sztuka wychodzi na ulice

Wykorzystanie rozwiązań kontenerowej architektury modułowej w prezentacji prac artystów to otwarcie na publiczność. Dzięki przeszkleniom i możliwości usytuowania modułów w przestrzeni publicznej sztuka wychodzi na ulice. Podążając za dynamiką miasta, kontenerowa galeria może zmieniać lokalizację oraz położenie w określonej przestrzeni. Dla Szymona Brodziaka wyróżnikiem architektury modułowej jest nieszablonowość, niestandardowość, możliwość tworzenia nieskończonych kombinacji przestrzennych, a także minimalizm i nowoczesność. Artysta wykorzystuje możliwości mobilne warszawskiej galerii – skorzystał z możliwości modyfikacji jej ustawienia w przestrzeni przy Fabryce Norblina (z położenia równoległego na prostopadłe do ulicy), a w połowie listopada br. przeniesienia galerii w okolice poindustrialnego budynku Defabryki. Oprócz galerii warszawskiej w kontenerze od 2013 r. funkcjonuje galeria poznańska. Miejsce przy Restauracji SPOT. przy ulicy Dolna Wilda na stałe wpisało się w artystyczną mapę Poznania. Jest przestrzenią dla różnych form wyrazu wykraczających poza fotografię. W galerii organizowane są różnego rodzaju wydarzenia np. koncerty, spotkania autorskie, śniadania dla architektów, treningi yogi czy baletu.


kontener projekt

źródło: materiały prasowe Touax

Kontenery w projektach artystycznych

Zastosowanie kontenerów w projektach artystycznych to trend światowy, który coraz częściej można zaobserwować również w Polsce (np. KontenerART w Poznaniu czy Kontenery Kultury w Chorzowie). Technologia modułowa daje duże pole do popisu środowisku artystycznemu, zmienia tkankę miejską, a odbiorcom dostarcza miejsc doświadczania kultury i sztuki. To elastyczne, ale i estetyczne rozwiązane spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.


Sprawdź również: 

 

Nagrody Kompasu Młodej Sztuki 2017 rozdane


 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!