Elementarz Polskiego Designu - wystawa w School of Form

Elementarz Polskiego Designu - wystawa w School of Form

Elementarz Polskiego Designu przedstawia zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji, ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy. Wystawa w School of Form jest otwarta dla zwiedzających od 17.11.2017, w siedzibie uczelni przy ul. Głogowskiej 18 w Poznaniu (MTP, hala nr 1).elementarz polskiego designu, dizajn
elementarz polskiego designu, dizajn

Kiedy były w powszechnym użyciu, nikt nie myślał o tym, że trafią do muzealnych gablot. Ptasie Mleczko, gumowe kółko Ringo, meble Knothego i Modzelewskiego, szkła Horbowego, porcelana z Ćmielowa i dziecięce zabawki z drewna – to przykłady z ponad 100 projektów, które znalazły się na wystawie prezentującej dorobek polskiego wzornictwa i grafiki


design, dizajn, wystawa

Ekspozycja powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski. Zakłada prezentację 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów, – artystów, doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających światowe nagrody i tych, którzy właśnie ukończyli studia, takich jak Piotr Młodożeniec, Edgar Bąk, Małgorzata Gurowska czy Patryk Mogilnicki.
Przedstawione w porządku chronologicznym projekty wyraźnie ukazują, jak w 100-letniej historii polskiego designu, kształtowały i zmieniały się gusta. Niektóre motywy wydają się być podejmowane częściej niż inne, jak inspirowane zwierzętami meble zabawki i figurki, czy szkło i porcelana, które słusznie zyskały międzynarodowe uznanie.

Wystawa ma także charakter edukacyjny. Poprzez zabawę uczy, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest design – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.


design, dizajn, wystawa

Elementarz Polskiego Designu
Miejsce: School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań
Wernisaż: 16.11.2017, godz. 18.00
Wystawę można zwiedzać w godzinach 15.00-18.00, w wybranych dniach, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

kuratorka: Ewa Solarz
aranżacja: Studio Beton - Marta i Lech Rowińscy
identyfikacja wizualna: Studio Acapulco: Agata Dudek i Małgorzata Nowak
teksty o obiektach: Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska

 

design, dizajn, wystawa

źródło: materiały School of Form

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

fabianno 2020-04-19 03:15:50

Your website is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!