Sferyczne kino 3D w EC1

Sferyczne kino 3D w EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi zaoferuje gościom trzy wystawy tematyczne. Obok najbardziej znanej i najszerzej omawianej części poświęconej przetwarzaniu energii niezwykle ciekawa będzie wystawa Mikroświat – Makroświat, której integralną częścią będzie sferyczne Kino 3D. Mieści się ono w imponującej srebrzystej kuli tuż obok turbozespołu będącego wizytówką powstającego Centrum. Premierowa projekcja dla publiczności w sferycznym Kinie 3D odbędzie się razem z otwarciem Centrum Nauki i Techniki EC1, czyli w grudniu 2017 r.


Kusi, aby Kino porównywać z otwartym 8 stycznia 2016 r. Planetarium EC1. Byłby to jednak błąd, gdyż funkcje i cele obu kopuł są odmienne. Kino 3D jest integralną częścią wystawy Mikroświat — Makroświat, filmy w nim prezentowane mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1 i tym sposobem wpłynąć na pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy.kino 3d, ec1, lodz, wystawa

Centrum Nauki i Techniki EC1 od grudnia 2017 r. zaoferuje swoim gościom trzy wystawy tematyczne: Przetwarzanie energii, Mikroświat — Makroświat oraz Rozwój wiedzy i cywilizacji. Główną atrakcją pierwszej z nich będzie multimedialny mapping wyświetlany na oryginalnym turbogeneratorze, zaś drugiej – sferyczne Kino 3D.

Mała kopuła czyli sferyczne Kino 3D
Kino 3D mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej. Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny i może w niej przebywać jednocześnie do 45 widzów plus obsługa. Kino obsługuje serwerownia z jedenastoma komputerami (tzw. host plus 10 stacji graficznych).

Nowoczesne technologie w Kinie 3D
System projekcyjny sferycznego Kina 3D pracuje na oprogramowaniu Digistar 5. Jest to ten sam system, który odpowiada za obraz w Planetarium EC1. Do wyświetlania obrazu na kopule używanych jest pięć projektorów Barco F50 o jasności 5500 lumenów każdy i kontraście rzędu 5300:1. Obraz ma rozdzielczość 4K a za trójwymiarowość odpowiada system Active 3D. Specjalne okulary będą wypożyczane widzom w cenie biletu.

Zróżnicowanie tematyczne filmów
Docelowo w sferycznym Kinie 3D będzie wyświetlanych rotacyjnie do 10 filmów. Ich treści będą bezpośrednio lub pośrednio związane z wystawą Mikroświat – Makroświat i stanowią jej uzupełnienie. Część projekcji będzie realizowanych w systemie Active 3D, część w 2D.

 

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki (CNiT) to kolejny projekt z dziedziny kultury realizowany przez spółkę Qumak we współpracy z konsorcjantami. Technologiczny integrator notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych odpowiadał m.in. za interaktywną wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności, multimedialną wystawę dla Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz ekspozycję w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wchodząca w skład konsorcjum - firma MUSEKO w ciągu ostatnich 10 lat zrealizowała projekty ekspozycji na terenie Estonii i Skandynawii.

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 będzie największą co do powierzchni tego typu placówką w kraju.


ec1
ec1

źródło: materiały prasowe EC1

Sprawdź również: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marcoo 2020-04-14 17:11:08

Your website is very nice, i have bookmarked it.

fabianno 2020-04-18 22:58:05

Your page is very nice, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!