Jarmark Jagielloński 2017

Jarmark Jagielloński 2017

Jarmark Jagielloński to czterodniowe święto kultury tradycyjnej. W dniach 12-15 sierpnia na Starym Mieście w Lublinie będzie można podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją.


Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest pisankarstwo – różne techniki i wzory zdobienia jaj. W związku z tym będzie można wziąć udział w Letniej Szkole Pisankarstwa, a także wystawach tematycznych prezentujących m.in. pisanki z różnych regionów Ukrainy pochodzące ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej - Muzeum Iwana Honczara (Kijów, Ukraina), czy inspiracje pisanką i jej symboliką Darii Alioshkiny ukazane w niezwykłych wycinankach.


jarmark jagiellonski 2017

Program artystyczny Jarmarku to różnorodność kultur, które już w czasach Jagiellonów wzbogacały miasto i stanowiły o jego sile na arenie międzynarodowej. Specjalnym wydarzeniem będzie koncert re:tradycja, w którym spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Wystąpią między innymi Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała, Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Antoni „Ziut” Gralak i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Włodek Pawlik i Janina Chmiel z Kapelą Butrynów. Muzyczna scena Festiwalu to także koncert legendarnej rumuńskiej grupy Taraf de Haïdouks, której muzyka, oparta przede wszystkim na brzmieniu akordeonów, cymbałów i skrzypiec, porywa do tańca, czy koncert zespołu Radio Cos z Hiszpanii wykonującego muzykę galicyjską. Podczas Jarmarku odbędą się uwielbiane przez wszystkich nocne potańcówki.

Nie zabraknie też warsztatów – sztuki i rzemiosł tradycyjnych, warsztatów tańca prowadzonych przez Piotra Zgorzelskiego, czy warsztatów o dzikich jadalnych roślinach prowadzonych przez etnobotanika Karola Szurdaka. Niezwykłe Jarmarkowe Podwórko zaprosi całe rodziny do międzypokoleniowej podróży po tradycyjnych grach i zabawach. Będzie można wziąć udział w specjalnych wycieczkach tematycznych, wysłuchać opowieści dawnego Lublina i zobaczyć m.in. wystawę Czas jarmarków.

 

Program Jarmarku Jagiellońskiego

źródło: materiały Biuro organizacyjne Jarmarku Jagiellońskiego

Sprawdź pozostałe zaproszenia na naszej stronie


Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!