Przedszkole Jamneńskie

Przedszkole Jamneńskie


Inspiracją do stworzenia projektu przedszkola był Skansen Jamneński, który znajduje się w centrum Koszalina przy Muzeum Zachodniopomorskim. Prywatny inwestor otwierając kolejną placówkę przedszkola zwrócił się do pracowni LOFFT architektura Małgorzata Hendrych- Lubińska z prośbą o wykonanie lokalu nawiązującego do tradycji Koszalina.

 

Skansen Kultury Jamneńskiej jest charakterystycznym miejscem na mapie Koszalina. Budynki znajdujące się na terenie skansenu i ich otoczenie prezentują w jaki sposób żyli i pracowali dawniej mieszkańcy podkoszalińskich wsi: Jamna i Łabusza (dzisiaj dzielnic miasta). Chata rybacka z 1869 roku, warsztat szewski z początku XX wieku oraz zrekonstruowana stodoła z kuźnią to obiekty wzniesione w konstrukcji słupowo-ryglowej z wypełnieniem szachulcowym. Ich dwu i trójspadowe dachy pokrywa trzcina.


przedszkole a tradycja

Bazując na zabytkowej konstrukcji oraz z myślą o klimacie miejsca, architekci postanowili odwzorować ich charakter próbując spojrzeć na całość oczami dziecka.


przedszkole w Koszalinie

Uproszczone chaty jamneńskie z charakterystycznymi dachami zaznaczają wejście do poszczególnych sal. Kolorystyka czerni charakterystyczna dla muru pruskiego występującego w elewacjach pozwala na wyciszenie nastrojów dzieci. Chaty zostały ogrodzone płotem a na poszczególnych sztachetach zamontowano drewniane, kolorowe ptaszki wystrugane przez ludowego rzeźbiarza pracującego w skansenie. 


przedszkole w Koszalinie

Podłogę w kolorze wody morskiej pokrywają miękkie siedziska w kształcie kamieni. Dzieci mogą leżeć na nich i obserwować motyle umieszczone nad ich głowami. 


przedszkole w Koszalinie
przedszkole w Koszalinie

Przedszkole Jamneńskie

Projekt wnętrz:  LOFFT architektura Małgorzata Hendrych- Lubińska

Powierzchnia: 355 m2

Realizacja: 2017

Lokalizacja: Koszalin

Wykonawca: ANKRA Maciej Wiczkowski

Zdjęcia: LOFFT architektura Małgorzata Hendrych- Lubińska


Zdjęcia realizacji:

przedszkole projekt
przedszkole projekt
przedszkole projekt

Sprawdź również: Agro inspiracje w Bagramet


Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!