Czym zastąpić drewno na podłodze?

Czym zastąpić drewno na podłodze?

Natura na dobre zadomowiła się we wnętrzach. Projektanci doceniają i chętnie eksponują urodę drewna. Jednak tego szlachetnego materiału nie można zastosować w każdym pomieszczeniu. Dobrą alternatywą wydają się być płytki drewnopodobne.


Szybkie tempo życia, nadmiar stresu, niedostatek wolnego czasu – wszystko to sprawia, że coraz bardziej cenimy kontakt z naturą. Chętnie spędzamy wolne chwile na jej łonie, ale też jak najwięcej naturalnych nawiązań próbujemy przenieść do miejsc, w których przebywamy na co dzień. To sprawia, że inspiracje przyrodą są jednym z bardziej gorących trendów w obecnym sezonie. Otaczanie się pięknymi przedmiotami z naturalnych materiałów oraz aranżacja mieszkań, w których czuć oddech lasu – ta moda na pewno wyjdzie nam na zdrowie. Wnętrza, w których obecne są zarówno kolory, formy, jak i faktury zaczerpnięte z przyrody, działają na nas kojąco. Jak jednak sprawić, aby oprócz tego były funkcjonalne?

Niezastąpiony i uniwersalny

Wszechstronność i  trwałość gresu sprawia, że może być on układany praktycznie wszędzie. Idealnie nadaje się do wykończenia posadzek w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, np. przedpokojach. Obecnie coraz częściej stosujemy go także w  strefie dziennej, szczególnie ten jego rodzaj, który doskonale imituje drewno. W  łazience natomiast płytki drewnopodobne można wykorzystać nie tylko do ułożenia posadzki – ciekawe dekoracje stworzą również na ścianach. Elegancko i  efektownie wyglądają jako wykończenie wnęki pod prysznicem, obudowy wanny czy ściany przy toalecie. Przy zastosowaniu na zewnątrz bardzo ważną zaletą gresu, odróżniającą go od naturalnego drewna, jest mrozoodporność, wytrzymałość na duże różnice temperatury  i wilgoć.


płytki drewnopodobne
płytki drewnopodobne

Płytki drewnopodobne to idealne rozwiązanie do łazienek miłośników naturalnych materiałów w  wystroju wnętrz. Dostępne w  wielu kolorach i  fakturach, doskonale oddają barwę i ciepło drewna, a  jednocześnie pozwalają uniknąć kłopotów, które mogą pojawić się przy zastosowaniu naturalnego materiału. Mają tę przewagę, że są nie tylko trwalsze od desek, ale również  tańsze. Idealnie pasują zarówno do łazienek w  stylu nowoczesnym, minimalistycznym, jak i klasycznym. Łatwo je utrzymać w  czystości, nie wymagają konserwacji, nie zmieniają koloru i – co ważne w  pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – są odporne na zachlapanie wodą (w  przeciwieństwie do drewna, które może się wypaczać). Dodatkową zaletą jest możliwość stosowania płytek gresowych na ogrzewaniu podłogowym, co w  przypadku naturalnego materiału bywa utrudnione.


płytki drewnopodobne

Inspiracje z  natury

By gres mógł zastąpić drewno w  aranżacji wnętrza, musi wyglądać autentycznie. Dlatego wybierając deski gresowe, warto zwrócić uwagę, jak różnorodność naturalnego surowca została na nie przeniesiona. Na rynku pojawiły się płytki z  wzorami o wz bogatej kolorystyce i o zróżnicowanej fakturze, doskonale imitującymi różne gatunki drewna. Efekty, jakie można osiągnąć w  aranżacji łazienki, wykańczając posadzki płytkami drewnopodobnymi, są niezliczone. Łatwo dopasujemy je do stylu pomieszczenia i  pozostałych elementów wyposażenia. Możemy wybierać zarówno spośród produktów przypominających jasny parkiet i  klasyczne podłogi drewniane, jak i  posadzki egzotyczne o  ciemnym wybarwieniu. Można też uzyskać efekt podłogi, która będzie wyglądała jak wykonana z  surowych desek rodem z  górskiej chaty. 


płytki drewnopodobne

Niezawodna klasyka

Jeśli zależy nam na jak najwierniejszym zachowaniu charakteru drewnianej posadzki, musimy zwrócić uwagę również na sposób układania płytek gresowych. Dobrym rozwiązaniem są formaty płytek bezpośrednio nawiązujących do wymiarów klasycznych desek podłogowych. Dzięki temu możemy właściwie bez ograniczeń łączyć je oraz układać na wzór klasycznej drewnianej posadzki – prosto lub w  jodełkę. Bez obaw wyłożymy nimi także pionowe strefy, np. w  łazience. Przy układaniu podłogi trzeba jednak pamiętać, że przesunięcie płytek w  stosunku do siebie nie powinno przekraczać 1/3 długości. Możliwość eksperymentowania z  różnymi sposobami układania, a  także bogactwo dostępnych wzorów i  kolorów sprawiają, że deski gresowe doskonale pasują do  rozmaitych wnętrz, których wykończenie inspirowane jest naturą.


płytki drewnopodobne

źródło: materiały prasowe Opoczno. Wood Concept

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!