Aranżacja industrialnej łazienki w stylu loft

Aranżacja industrialnej łazienki w stylu loft

Niezwykle modne wnętrza w stylu loft charakteryzują się przede wszystkim surowym wystrojem, ale nie tylko chłód i oszczędność w formie są cechami wyróżniającymi tę stylistykę. Ważna jest przede wszystkim o równowaga poszczególnych elementów, by stworzyć przestrzeń do przyjemnego spędzania czasu, a nie tylko designerski kąt, który zachęca tylko do oglądania. Szczególną trudność pod tym względem sprawia łazienka. Jak ją zaaranżować, aby chłód nie zdominował całości?

Historia loftów
Aby rozmawiać na temat aranżacji łazienki w stylu loft, należy najpierw cofnąć się nieco do historii powstania tej estetyki, która modna jest już na całym świecie i stale zdobywa kolejnych zwolenników. Słowo „loft” po angielsku oznacza strych lub poddasze. W języku islandzkim natomiast znaczy to po prostu powietrze. Okazuje się, że te dwa słowa doskonale oddają to, czym jest właśnie loft – dawniej i współcześnie.

Historia loftów sięga połowy XX wieku, a rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, gdzie początkowo były one schronieniem dla ówczesnej bohemy artystycznej. Przestronne, ale mało atrakcyjne dla przeciętnego obywatela wnętrza, z niskim czynszem i w dobrej lokalizacji, były wtedy idealną okazją dla ubogich, ale kreatywnych artystów. Zaadaptowali je oni do swoich potrzeb, tworząc w środku przestrzeń mieszkalną, pracownię i niekiedy nawet galerię sztuki.

Pierwsze sygnały o przejmowaniu przez ludzi miejsc poprzemysłowych pojawiły się już w latach 30. XX wieku w USA. To właśnie wtedy ustanowiono prawo, że bezdomni mogą zamieszkiwać opuszczone magazyny. Dopiero w drugiej połowie XX wieku jednak zjawisko to wyraźnie się nasila, co sprawiło, że zajmować te miejsca zaczęli właśnie artyści. Lofty zaczęły być popularne w Europie dopiero pod koniec XX wieku, a w Polsce na początku nowego tysiąclecia.

Lofty w Polsce
Uznaje się, że pierwszym loftem w Polsce jest Bolko Loft, czyli bytomska lampiarnia w kopalni, która została zaadaptowana na budynek mieszkalny. Mniej znanym faktem, lecz równie istotnym, jest to, że tak naprawdę pierwszy polski loft powstał w Łodzi. Nic dziwnego, że właśnie to miasto kojarzone jest dziś głównie z projektami modernizacji obiektów. Stare fabryki są odświeżane i przerabiane na luksusowe budynki, dlatego właśnie lofty są tak bardzo pożądane przez fanów designu.

Lofty w Polsce stają się popularne, ponieważ kojarzą się z luksusem, a jednocześnie są funkcjonalne i wyglądają niesamowicie w porównaniu do innych obiektów mieszkalnych z kategorii nowego budownictwa. Co za tym idzie, zwykle ich cena też jest wyższa, jednak chętnych na takie mieszkania nie brakuje. Na szczęście i na to jest recepta o nazwie soft loft. Jeżeli nie masz środków na kupno gniazdka w designerskim budynku pofabrycznym, deweloperzy inwestują również środki w mieszkania stylizowane na lofty. Mówimy tu ciągle o wyglądzie zewnętrznym budynków. Jak jednak zaaranżować wnętrze?

Charakterystyka stylu loft
Mieszkanie, które urządzone będzie jak loft, powinno być niezwykle przestronne, co jest zdecydowanie najważniejszym punktem. Wnętrza te charakteryzują również dość surowe elementy, a więc nie może zabraknąć materiałów takich jak beton, cegła, kamień, metal czy szkło. Oczywiście nie trzeba używać ich wszystkich na raz, ponieważ inspiracja opuszczoną fabryką może zamienić się w jej marną kopię, a tego prawdopodobnie nikt nie chce.

Jeśli chodzi o najciekawsze elementy, jakie można wprowadzić do mieszkania w stylu loft, są to niedbale wiszące żarówki, niezwykle modne zwłaszcza w restauracjach. Doskonale sprawdzi się tutaj również ekspozycja instalacji, np. grzewczej. Nowoczesne meble o nieoczywistych kształtach dopełnią całość, a goście będą zachwyceni. Jeśli chodzi o kolory, w takich wnętrzach mile widziana jest biel, szarość, oczywiście dodatek cegły.

Chociaż całość można wystylizować na typowy loft, w którym chłód jest motywem przewodnim, nie musi tak być. Przytulne mieszkanie w tym stylu jest możliwe do zaprojektowania, wystarczy tylko trochę pomysłów. Pomieszczenie ocieplą kolorowe poduszki na kanapie, ozdobne ramki ze zdjęciami, elementy drewniane. W ten sposób powstaje nie tylko nowoczesne mieszkanie, ale przytulna przestrzeń do wypoczynku, która sprawia radość domownikom. Jak jednak stworzyć taki klimat w łazience?

Łazienka w stylu loft
Projekt łazienki w stylu loft wydaje się być trudny do zrealizowania, kiedy popatrzymy jeszcze raz na cechy charakterystyczne tej estetyki. Na szczęście to tylko pozory. Każdy może mieć łazienkę w stylu loft, ponieważ w tym stylu chodzi przede wszystkim o przestrzeń i proste formy. Tak naprawdę więc cechy te odpowiadają preferencjom wielu użytkowników, a osiągnięcie tego nie jest tak czasochłonne, jak myślisz.

Pomysł na łazienkę niczym z nowojorskiego loftu musi być przede wszystkim skupiony na minimalizmie. Proste, jednak skuteczne i przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania powinny wziąć prym nad chęcią przesadnego dekorowania wnętrza. Na pewno typowo loftowy klimat wprowadzą cegły, jednak bez obaw, wystarczą płytki ceglane dekoracyjne, które dadzą piorunujący efekt.

Niech w łazience zagości szarość przeplatana z bielą i czernią w macie, a całość dopełnią proste lustra, które optycznie powiększą całe wnętrze. Aby utrzymać balans, nie przytłaczając surowością całości, dobrze jest wykorzystać drewno, np. w postaci podłogi lub blatu. Jeśli chodzi o meble, można postawić na zwykłą, białą ceramikę, jednak dostępne są już, nawet u polskich producentów, meble wręcz stworzone do loftów. Sama armatura może być jak najprostsza, ponieważ to właśnie w prostocie tkwi sekret loftów.

Dodatki w łazience tego typu także są zwykle proste w swojej formie. Można wybrać na przykład wspomniane już lampki, które zwisają w nieładzie. Jeden ciekawy, designerski mebel, np. krzesło z pewnością przyciągnie wzrok wszystkich i doda wnętrzu charakteru. Ważne źródło inspiracji – łazienki eklektyczne, które czerpią dużo z nowoczesnych kształtów, jednak mają w sobie również elementy przytulne. Po więcej inspiracji sięgnij na przykład tutaj

Aranżacje w stylu loft nie są trudne do stworzenia, a urok pofabrycznych wnętrz można odtworzyć w każdym miejscu. Nie tylko surowość i otwarta przestrzeń, ale przede wszystkim umiłowanie designu, harmonia oraz porządek. Kiedy dodamy do tego jeszcze połączenie różnych materiałów, powstanie z pewnością interesujące miejsce dla miłośnika niezwykłych projektów.

Materiał sponsorowany

 

Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Kazimierzcdvfbg 2017-06-25 17:55:57

[url=http://serwisiphone.eu/serwis-iphone-warszawa]serwis iphone warszawa[/url] Reagujcie :)
Narzekam na nazwanie Marcin, uznaję 19 lat. Egzystuję w wiarus. Lubelskim
W obecnym roku podsumował liceum o zarysu mat-fiz. Na arcydzieła upatruję się na czar skrępowane spośród matematyką (dotąd nie postanowił sumiennie jaki styl). Pasjonuję się orkiestrą, joggingiem plus informatyką.
Pykam u was na serwerze gungame.
Pozdrawiam oraz do ustalenia na serwerze [/url]

marianoo 2020-04-16 14:53:09

Your site is very nice, i have bookmarked it.

fabianno 2020-04-21 18:00:54

Your website is very nice, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!