Roundabout Baltic w Wilnie

Roundabout Baltic w Wilnie

Międzynarodowa wystawa Roundabout Baltic prezentuje dorobek polskich projektantów w kontekście kulturowym obszaru Morza Bałtyckiego. Wystawa współorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i Instytut Adama Mickiewicza prezentowana jest obecnie w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Wilnie (03.05-15.06.2017). Kuratorką wystawy jest Agnieszka Jacobson-Cielecka


Wystawa, pokazywana dotąd w Szwecji, Estonii, Łotwie i Islandii, cieszy się ogromną popularnością. Dotychczas obejrzało ją ponad 50 000 zwiedzających. Roundabout Baltic jest wizualną narracją o podobieństwach i różnicach, rodzajem emocjonalnego pejzażu zbudowanego z przedmiotów codziennego użytku. Wybrane przez kuratorkę obiekty poprzez swoją formę lub strukturę są silnie zakorzenione nie tylko w tradycji materialnej i rzemiosłach charakterystycznych dla regionu, lecz w sposób widoczny związane z otoczeniem, wpisane w wizualną charakterystykę regionu.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Finlandii, Danii i Niemiec - nie są jednak prezentowane według krajów, lecz wymieszane razem, uporządkowane według zarysowanych przez kuratorkę wątków, z powodu łączących je podobieństw i cech wspólnych. Czasem będzie to forma, czasem materiał lub kolorystyka, czasem uporczywie powracający motyw, jakby projektanci, każdy po swojemu, rozwiązywali to samo zadanie. W islandzkiej edycji wystawy biorą udział także lokalni twórcy, których projekty wskazują na podobne z morzem, choć nie Bałtykiem, inspiracje.

Taki sposób autorskiej prezentacji pozwala odkryć, trudną do zdefiniowania, a jednak czytelną łączność z nadbałtyckim pejzażem. Projektanci z krajów skandynawskich, nordyckich, bałtyckich, słowiańskich i germańskich patrzą na ten sam Bałtyk, który stał się dla nich rodzajem wspólnego języka, który sprawia, że mniej i bardziej nieznajomi sąsiedzi stają się sobie bliscy.

Dotychczas wystawa była prezentowana w The Nordic House, Reykjavík (Islandia), Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu, Łotewskim Muzeum Narodowym, Ryga (Łotwa), Estońskim Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu, Tallinn (Estonia), Form/Design Center, Malmö (Szwecja). W planach prezentacja na Gdynia Design Days oraz w Muzeum Miasta Gdyni (01.07 - 03.09.2017).


wystawa Roundabout baltic

Roundabout Baltic w Rydze, 2017, fot. Jakub Certowicz

wystawa Roundabout baltic

Roundabout Baltic w Malmo, 2016, fot. Åse Skaldeman

źródło: materiały prasowe dzięki uprzejmości Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!