Zbyt dobre, by je marnować

Zbyt dobre, by je marnować

Od 3 do 15 kwietnia br. na wystawie Material Immaterial magazynu Interni podczas Salone del Mobile w Mediolanie można oglądać wyjątkową instalację interaktywną, o nazwie „Too Good To Waste”. Jest ona efektem współpracy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) z architekt Benedettą Tagliabue ze studia Miralles Tagliabue EMBT i firmą Benchmark.


Konstrukcja została wykonana z kilku gatunków amerykańskiego drewna liściastego: czerwonego dębu, klonu, wiśni i tulipanowca.

instalacja Zbyt dobre, by je marnować

INTERAKTYWNA ŚCIANA PEŁNA NIESPODZIANEK
Na odważną drewnianą instalację składają się cztery odrębne, wyjątkowe elementy, owinięte wokół monumentalnych filarów wejścia do audytorium Aula Magna Uniwersytetu w Mediolanie. Konstrukcja jest próbą przeprojektowania renesansowej architektury dziedzińca Cortile d’Onore, zaprojektowanego przez słynnego architekta Filarete, ozdobionego licznymi ornamentami i postaciami ludzkimi, wyłaniającymi się ze ścian.​

Autorzy chcieli odtworzyć koncepcję dziedzińca w nowoczesny, a jednocześnie zabawny sposób, projektując ścianę pełną niespodzianek. Mieli nadzieję, że zwiedzający – zaskoczeni instalacją – będą chcieli wchodzić z nią w interakcję, odkryją i będą wykorzystywać ukryte w niej meble. Ciekawość zwiedzających ma ożywić ten projekt. Dotykając, otwierając, popychając, ciągnąc i obracając poszczególne elementy, a także tworząc nowe konfiguracje, mogą oni odkrywać instalację w dosłownym sensie. Zmieniając formę za pomocą dotknięcia dłoni, poznają ukryte wewnątrz projektu niezwykłej urody meble, np. siedziska, stoliki i lustra.


instalacja Zbyt dobre, by je marnować
instalacja Zbyt dobre, by je marnować

MEBLE Z LASU
Forma instalacji ukazuje transformację drewna liściastego od najbardziej surowej postaci po doskonałość gotowych mebli, podkreślając ich leśne pochodzenie. Stworzono swoistą szkółkę z pionowych desek z kilku gatunków amerykańskiego drewna liściastego: tulipanowca, wiśni, czerwonego dębu i klonu – i wyczarowano z niej meble. Przekształcono surowe drewno w obiekty użytkowe z wypolerowanym wykończeniem, które są owocem pracy meblarza. Dla Seana Sutcliffa, współzałożyciela firmy Benchmark ulubionym przesłaniem projektu jest to, że meble pochodzą z lasu. Takie bezpośrednie powiązanie nie zawsze jest oczywiste dla użytkowników. Niedoskonałości mogą sprawić, że gotowy mebel będzie po prostu piękny. Autorzy projektu mają nadzieję, że projekt stanie się źródłem inspiracji i dowodem na to, że można pracować w materiale uważanym za niedoskonały – a dzięki umiejętnościom, inteligencji i ciekawości świata przekształcić go w piękną formę.


instalacja Zbyt dobre, by je marnować
instalacja Zbyt dobre, by je marnować
instalacja Zbyt dobre, by je marnować

CO JEST ZBYT DOBRE, BY TO MARNOWAĆ?
Instalacja "Too Good To Waste" kwestionuje zasadność obecnych powiązań pomiędzy zużyciem drewna a modą. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie wszystkie lasy znikają. Należy pamiętać, że amerykańskie lasy liściaste są szybko rosnącym zasobem, a​ ich drzewostan zwiększył się ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 50 lat. Pomimo to – ze względu na modę i trendy związane z preferowanymi kolorami – dominuje popyt zaledwie na kilka gatunków drewna, a pozostałe są wykorzystywane w niewystarczającym stopniu lub pozostają w lesie – to stracona szansa z perspektywy branży meblarskiej.
Instalacja „Too Good To Waste” jest zaproszeniem do refleksji na temat odpowiedzialnego wykorzystania lasów, a także do odkrywania gatunków i asortymentu amerykańskiego drewna liściastego, rzadko spotykanego w europejskich domach i sklepach meblarskich. Powinien je uwzględniać każdy, komu leży na sercu odpowiedzialne i zrównoważone wykorzystanie zasobów leśnych.


instalacja Zbyt dobre, by je marnować

źródło: materiały prasowe Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)


Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!