Strumiłło i Jezierski projektują dla Empiku

Strumiłło i Jezierski projektują dla Empiku

Właśnie ogłoszono nominacje do Bestsellerów Empiku 2016. Od tego roku gali rozdania nagród dla najpopularniejszych tytułów w kulturze będzie towarzyszyła statuetka zaprojektowana przez Jana Strumiłłę i Tymka Jezierskiego. To wyjątkowy przedmiot, który mimo powtarzalnej formy, za każdym razem jest inny.

Artyści podkreślają, że zależało im, aby nagroda była unikalna i nieco inna każdego roku, stąd zastosowanie naturalnego materiału – drewna. Dzięki temu, że każdy kawałek drewna jest jedyny w swoim rodzaju laureat wielu edycji Bestsellera będzie miał na półce rząd statuetek, które choć podobne do siebie, zawsze będą się różniły rysunkiem słojów. Twórcy co roku chcą wybierać inny rodzaj i kolor drewna, aby trofea w każdej edycji wyraźnie się zmieniały.

Zastosowanie drewna sprawiło, że nagroda jest przyjemna w dotyku, ciepła, a jednocześnie szlachetna. Elementy z polerowanego mosiądzu dają statuetce trochę bliku – tryumfalnego błysku światła koniecznego dla nagrody. Autorzy przyznają, że wyzwaniem był kształt apostrofu – symbolu identyfikacji Empiku, który miał pojawić się w projekcie nagrody. Apostrof ma ostrą dolną krawędź i powinien wisieć w powietrzu. Gdy był traktowany jako pełna bryła to zawsze pojawiał się problem połączenia go z podstawą. Rozwiązaniem okazało się potraktowanie apostrofu jako negatywu, czyli odpowiednio ukształtowanego otworu.
Projektanci wspominają, że musieli wczuć się w role wręczających statuetkę i laureatów. Testowali różne sposoby trzymania nagrody, podnoszenia jej w geście tryumfu. 
 
Bestseller roku, Empik

Duet miał też okazję współpracować przy zaprojektowaniu statuetki przyznawanej od 2013 roku przez PSC Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych.

Empik często zaprasza do współpracy polskich artystów. Identyfikację wizualną festiwalu literackiego „Apostrof” zaprojektował Tymek Borowski, kolekcje specjalne są ilustrowane pracami młodych grafików, m.in. Bożki Rydlewskiej i Aleksandry Cieślak.

Jan Strumiłło – architekt, absolwent ETH w Zurychu i Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, autor książki „Ukryty Modernizm”. Laureat plebiscytu „Polak z Werwą” Autor projektów warszawskich lokali m.in. cukierni “Lukullus” przy ul. Chmielnej i „Towarzyskiej” na Saskiej Kępie.

Tymek Jezierski – rysownik, plakacista. Autor komiksu o Powstaniu Warszawskim. Współpracuje z licznymi instytucjami kulturalnymi i wydawnictwami.


źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marianoo 2020-04-13 08:46:45

Your site is very cool, i have bookmarked it.

fabianno 2020-04-16 17:32:46

Your page is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!