Jak przygotować okna przed zimą

Jak przygotować okna przed zimą

Późna jesień to ostatni dzwonek, aby przeprowadzić przegląd stanu stolarki okiennej w naszych domach i przygotować ją na nadejście chłodnych, zimowych miesięcy. Odpowiednio zabezpieczone  i wypielęgnowane okna z pewnością odwdzięczą się przytulnym ciepłem wewnątrz pomieszczeń oraz mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. 


Nawet najlepsze jakościowo okna wymagają odpowiedniej pielęgnacji, cyklicznego przeglądu ich stanu oraz usunięcia ewentualnych mankamentów, które mogłyby wpływać na ich prawidłową pracę lub szczelność. Szczegółowy przegląd naszych okien najlepiej jest przeprowadzić jesienią, gdyż będziemy mieli pewność, że są one dobrze przygotowane i nic nie zaskoczy nas podczas zimy. - Nie należy jednak zbyt długo zwlekać i wykonać takie czynności jeszcze dopóki na zewnątrz panują dodatnie temperatury – podpowiada specjalista z firmy Dobroplast.

okno, konserwacja okien

Na początek podstawową czynnością jest umycie całej powierzchni okien – nie tylko szyb, ale również ram  i ościeżnicy, także od wewnętrznej strony. Pamiętajmy, by do takiego czyszczenia nie stosować żrących środków o kwaśnym lub zasadowym odczynie, które  mogą uszkodzić powłokę ramy lub spowodować korozję okuć. Najlepiej użyć samej wody lub jeśli zabrudzenia są silne, specjalistycznych preparatów o neutralnym ph. 

Myjąc szyby również powinniśmy uważać, by nie spryskiwać  detergentem elementów wokół, a wszelkie krople od razu wycierać do sucha. Ważnym punktem w planie jesiennego przeglądu okien są uszczelki, które umieszczone są w ościeżnicy i skrzydle. To one w dużej mierze odpowiadają za szczelność okien, a uszkodzone przestają być skutecznym zabezpieczeniem przed wilgocią oraz przedostawaniem się zimnego powietrza. Aby uszczelki zachowały na długo swoją elastyczność i dobrze dopasowywały się do elementów okna, należy poddawać je regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Trzeba je dokładnie oczyścić z ewentualnych zabrudzeń, a następnie można je pokryć ochronną warstwą z gliceryny lub najlepiej z wykorzystaniem dedykowanych produktów na bazie żywic silikonowych. 
W szczególności uważać trzeba z uszczelkami z kauczuku EPDM, gdyż silne preparaty mogą spowodować ich  stwardnienie czy popękanie. - Jeśli zauważymy też, że kondycja uszczelek nie jest najlepsza, bezpieczniej będzie wymienić je przed zimą na nowe – dodaje ekspert firmy Dobroplast. Ostatnim elementem do  sprawdzenia i ewentualnej poprawy są okucia. I tak jak w przypadku wcześniejszych prac, podobnie tutaj używamy jedynie łagodnych środków czyszczących, które nie uszkodzą powłoki antykorozyjnej metalowych części, a najbardziej wskazane jest oczyszczenie ich przy pomocy suchej szmatki.  Pamiętajmy, by okucia wytrzeć zarówno na ramie, jak i skrzydle, zwłaszcza w jego górnej części.

Przed zimą dobrze jest przeprowadzić również oględziny okuć pod względem ich poprawnej pracy. Jeśli zauważymy, że okno trudniej się domyka, a klamka ciężej działa, najprawdopodobniej konieczne będzie wyregulowanie okuć w trzech miejscach: góra-dół, prawo-lewo oraz docisk skrzydła do ościeżnicy. Nawet jeśli nasze okucia chodzą sprawnie i nie wymagają regulacji, wskazana jest ich sezonowa konserwacja, która polega na naoliwieniu wszystkich punktów, które wpływać mogą na prawidłową pracę okna, czyli zawiasy, grzybki ryglujące itp. Wykonując takie czynności samodzielnie musimy pamiętać o prawidłowym dobraniu preparatu, który nie spowoduje korozji. Najlepiej, aby był to olej silikonowy lub ewentualnie środki smarne bez zawartości żywic.

Tak sprawdzone i przygotowane okna z pewnością  dobrze spiszą się podczas zimy.

 

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!