Kąpiel w lesie - trendy wnętrzarskie 2017

Kąpiel w lesie - trendy wnętrzarskie 2017

Eksperci Pantone Color Institute przygotowali już 9 propozycji zestawień kolorystycznych, które będą królować w dekoracji wnętrz w nadchodzącym roku.

Wśród nich będzie uzupełnienie kolorów 2016 roku (delikatnego różu i błękitu), czyli delikatne pastele Day Dreaming oraz kolory neutralne zgromadzone w palecie At Ease. Trzecia paleta Native Instics to połączenia kolorów ziemi z nasyconymi barwami, jak czerwień karminowa, przywodzące na myśl sztukę etniczną. Paleta Florabudantczerpie bierze się z kolei z bogactwa kwiatów, a AcquiredTaste z soczystych barw owoców.

ForestBathing inspirowany jest leśnymi spacerami, podobnie Raw Materials –rytuałami naturalnego SPA. Reminiscence to paleta zgaszonych odcieni takich jak Sepia Tint przywołująca na myśl nostalgicznie stare zdjęcia. Ostatnia propozycja przedstawiona przez Pantone−GraphicImprints to zabawa jaskrawymi żywymi kolorami, które świetnie współgrają z czernią i bielą.

Leśny spacer w domu

Szmaragd, butelkowa zieleń, mięta. Ciemne odcienie zieleni to mocny trend, który ma zastąpić modne w tym roku granat i królewski niebieski. Dodadzą wnętrzu aury tajemniczości i wyrafinowanej elegancji (ciemną farbą można też ozdobić tylko jedną ścianę). W połączeniu ze skórą, złotem i miedzią mogą stworzyć pełne przepychu wnętrze w stylu art deco.

W jednej ze swoich propozycji eksperci Pantone czerpią inspiracje z japońskiego zwyczaju leśnych kąpieli (shinrin-yoku), czyli powolnych spacerów po lesie, którym towarzyszy wdychanie substancji emitowanych przez drzewa. Forest Bathing to soczyste zielenie, przełamane purpurą i limonką.Połączenie, które niczym terapia kolorami – wycisza i wpływa pozytywnie na nastrój. Wykorzystane ich na ścianach i w dodatkach stworzy leśny klimat. Niepowtarzalnego charakteru ścianom w kolorze zielonym można nadać za pomocą farby o efekcie aksamitu. Z kolei leśną dekorację wzmocni użycie farby o efekcie rosy. Dzięki zawartości szklanych wypełniaczy i pigmentów metalicznych można uzyskać efekt mikrokropelek. W zielonych wnętrzach nie może zabraknąć żywych roślin w doniczkach, terrariach i wiszących koszach.

Połysk kamieni naturalnych

Po blasku złota, miedzi i zimnych metali przychodzi czas na naturalne kamienie szlachetne, które uzupełniają trend powrotu do natury. Pastelową lekkość zastąpi połysk metali i kamieni. Projektanci odkrywają na nowo szkło akrylowe, opal i kwarc.

W świetle najnowszych trendów ciekawym materiałem wykończeniowym jest tynk kwarcowy, który zawiera wyselekcjonowane kruszywa i piaski kwarcowe. Metaliczny efekt można osiągnąć przez dodanie do masy tynkarskiej chipsu metalicznego lub płatków miki. Można nim pokryć pojedynczą ścianę lub takie elementy architektoniczne, jak kominek. Tynk jest dostępny w szerokiej palecie kolorów m.in. w barwach ziemi.

Blisko natury. W klimacie Zen

Pantone nie ogłosił jeszcze następców Serenityi Rose Quartz, jednak w propozycjach palet kolorystycznych i zapowiedziach dekoratorów wnętrz można dostrzec dominujący trend, jakim jest bliskość natury, zieleń lasu i naturalne materiały. Buduje to nowoczesny styl w klimacie ekologii i ruchu wellness, który jednocześnie jest klasyczny i ponadczasowy, bo czerpie wprost z natury – ziemi, roślinności, kwiatów i owoców, zarówno pod względem kolorystyki jak i faktury.

W nadchodzącym roku we wnętrzach zyskają na popularności kolory ziemi. Na ścianach i dodatkach będą gościć takie kolory jak terakota, burgund, ochra, cynamon, miedź i migdałowy.Obok wciąż silnego stylu industrialnego, mody na szkło, cegłę i beton projektanci coraz częściej sięgają po miękką strukturę drewna, papieru, wełny, skóry czy korka, które sprzyjają aranżacji przytulnych wnętrz i tworzeniu niebanalnych połączeń.

Źródło: Lakma

Trendy kolorystyczne 2017

Tynk kwarcowy w barwach ziemi

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Zosia 2016-11-23 11:15:12

Nie mogę się doczekać pierwszych przyszłorocznych aranżacji:) ciepły i przytulny styl eko bardzo mi odpowiada
Pozdrawiam,
Zosia z http://www.domolubni.pl/

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!