Jak zbudować prysznic typu walk-in ?

Jak zbudować prysznic typu walk-in ?

Ze względów funkcjonalnych i metrażowych w polskich domach coraz częściej tradycyjna strefa kąpielowa, wyposażona w wannę, zastępowana jest kabiną prysznicową. Szczególnym uznaniem projektantów i klientów śledzących aktualne trendy cieszą się „bezbrodzikowe” rozwiązania typu walk-in. Z czego wynika ich rosnąca popularność?

Montaż kabiny walk-in wymaga dodatkowych prac, takich jak odpowiednie wypoziomowanie i zabezpieczenie posadzki oraz wyposażenie jej w wydajne odwodnienie, np. odpływ liniowy. Pomimo to, liczba zalet wynikających z zastosowania tego rodzaju rozwiązania sprawia, że kabiny walk-in coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Z jakich względów tak chętnie decydujemy się na ten wariant?

Funkcjonalność ponad wszystko

Przewagą systemów walk-in nad tradycyjną kabiną jest ograniczenie do minimum elementów konstrukcyjnych, które mogą ulec zużyciu, jak np. rolki lub zawiasy. Dodatkowo, montaż stałych ścianek należy do mało skomplikowanych. Brak drobnych części składowych i trudno dostępnych zakamarków między nimi ułatwia również utrzymanie czystości. Dobrej jakości kabiny wykonane są z bezpiecznego, hartowanego szkła pokrytego specjalną powłoką odporną na zacieki i kamień. – DP active to zaawansowana technologicznie powłoka polimerowa, wygładzająca nierówności na powierzchni szkła i powodująca wystąpienie efektu hydrofobicznego. Dzięki temu powstawanie osadów jest istotnie ograniczone, a ścianka niejako „odpycha” wodę.  By usunąć lekkie zabrudzenia, kabinę pokrytą powłoką DP active wystarczy spłukać wodą i przetrzeć mokrą szmatką.

Bezpieczeństwo i wygoda gwarantowane

Kolejną bardzo istotną zaletą rozwiązań typu walk-in jest wysoki komfort i bezpieczeństwo użytkowania szczególnie w przypadku osób mających problemy z poruszaniem się. Konstrukcja, eliminująca konieczność otwierania drzwi, gwarantuje otwarty dostęp i przestronność ułatwiającą wygodne wejście i wyjście z kabiny. Dzięki pozostawieniu płaskiej posadzki – bez progu typowego dla standardowych rozwiązań brodzikowych, tego typu prysznic zapewnia wygodę osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim lub przy pomocy chodzika. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że kabiny walk-in wyróżniają się zwykle dużym rozmiarem, co pozwala na swobodne poruszanie się oraz zamontowanie ułatwiającego samodzielną pielęgnację siedziska lub uchwytów.

Rozwiązanie doskonale estetyczne

Minimalistyczne, transparentne szkło nie tylko potęguje wrażenie przestronności wnętrza, ale również - ze względu na prostotę i estetyczną subtelność, doskonale sprawdza się w dowolnej aranżacji, nie zaburzając projektu ani nie przytłaczając innych elementów wystroju. Ponadczasowy charakter sprawia, że tego rodzaju kabina jest idealnym uzupełnieniem niemal każdej łazienkowej stylizacji . Dodatkową zaletą transparentnych szyb kabin  walk-in jest fakt, że w przypadku łazienek z oknem możliwe będzie wykonanie wielu czynności pielęgnacyjnych przy naturalnym oświetleniu. Tego typu materiał „nie zabiera” bowiem wpadającego z zewnątrz światła.

Jak zadbać o funkcjonalność?

Decydując się na montaż otwartej kabiny bez brodzika, należy jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, bez których późniejsze korzystanie z takiej strefy prysznicowej może generować pewne trudności. Po pierwsze, ważne są kompetencje ekipy budowlanej, która odpowiada za przygotowanie posadzki, wykonanie odpowiednich spadów i montaż odpływu. Właściwe przeprowadzenie tych prac wyeliminuje ryzyko zalania łazienki nawet przy intensywnej eksploatacji. Po drugie, niezwykle ważne jest, by wybrać model odpływu o optymalnej wydajności - tak, by woda nie zatrzymywała się i nie przedostawała poza kabinę do innych stref wnętrza. Aby uniknąć rozpryskiwania kropli, prysznic powinien być zamontowany tak, by podczas mycia strumień kierowany był przede wszystkim na szybę. Otwarta konstrukcja sprawia, że wilgoć krąży po całym pomieszczeniu, dlatego konieczne jest zapewnienie łazience drożnego i efektywnego systemu wentylacyjnego. Wreszcie - co istotne dla osób wrażliwych na chłód - należy pamiętać, że zamykane kabiny nagrzewają się bardzo szybko, natomiast w konstrukcji typu walk-in powietrze ma temperaturę zbliżoną do tej panującej w całym pomieszczeniu. Skuteczny system grzewczy będzie więc bardzo istotny dla komfortu korzystania z otwartych stref prysznicowych.

Źródło: Aquaform

Prysznic bez brodzika

Prysznic typu walk-in

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

felicjanoo 2020-04-10 14:18:25

Your site is very nice, i have bookmarked it.

marcoo 2020-04-20 22:12:19

Your site is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!