Biuro 3.0.  i internet rzeczy

Biuro 3.0. i internet rzeczy

Włoski architekt Carlo Ratti jest znany z zamiłowania do nowych technologii. Jego najnowszym dokonaniem jest zrealizowanie systemu sterowania urządzeniami w budynku Fundacji Agnellich, właścicieli koncernu Fiat.

Ciekawe w tym projekcie jest to, że wychodzi on poza programowalne systemy BMS (Building Mangement Systems) i pozwala na dostosowanie temperatury i światła we wnętrzu do zachowań i potrzeb użytkowników w czasie rzeczywistym.

Uzyskał to dzięki zamontowaniu we wnętrz szeregu czujników połączonych z BMS przy pomocy sieci Wi-Fi . Monitorują one środowisko w biurze, zbierają dane, które są analizowane w systemie BMS, a ten w czasie rzeczywistym dostosowuje temperaturę, klimatyzację i oświetlenie do aktualnych potrzeb.

Dane, które są odczytywane i analizowane to stężenie CO2 w powietrzu, ilość osób w pomieszczeniu i temperatura.
Dzięki temu BMS może włączać i wyłączać światło oraz regulować temperaturę w pomieszczeniach. Co więcej jest on zdolny do uczenia się zachowań użytkowników oraz przewidywania sposobu użytkowania pomieszczeń.

Służy to przede wszystkim oszczędzaniu energii, jak twierdzi architekt aż do 40%, oraz podwyższeniu komfortu korzystania z biur przez użytkowników.

Źródło: Carlo Ratti Associati

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!