Znamy finalistów nagrody Turnera 2016

Znamy finalistów nagrody Turnera 2016

Ogłoszona została krótka lista finalistów nagrody Turnera, którzy zaaproszeni zostali do zaprezentowania swoich prac w czasie specjalnej wystawy w galerii Tate.

Lista nazwisk w tym roku to: anthea hamilton, michael dean, helen marten i josephine pryde. Warto przyjrzeć się ich pracom, gdyż wyznaczają one tendencje plastyczne i estetyczne przydatne także w pracy architekta.

Nagroda Turnera 2016. Nominacje

Portrety nominowanych artystów. Od lewej górny rząd: Anthea Hamilton, Michael Dean. Dolny rząd od lewej: Josephine Pryde i Helen Marten

Anetha Hamiltion została nominowana za jej wystawę pt. "porost, libido, niewinność" w nowojorskim Centrum Rzeźby. Jej prace ocierają się o popkulturę oraz świat wirtualny. Wykorzystuje zarówno techniki rzeźbiarskie, jak instalacje, performans i video. Zaskakuje widza komicznymi i zaskakującymi kombinacjami fotografii, materiałów i słów, które są ze sobą zestawione w dramatycznym stylu i formie.

Michael Dean uzyskał z kolei nominację za wystawę pt. "sześć hieroglifów"  w galerii london:and. Jego twórczość odnosi się do miejskiego kontekstu urbanistycznego i codziennej monotonii. Wykorzystuje opatrzone estetycznie materiały, jak pręty zbrojeniowe zebrane na budowach czy też skorodowany metal z ościeżnic okiennych.

Helen Marten to artystka wyróżniona za pracę "księżycowe noski" prezentowaną w czasie Biennale w Wenecji oraz indywidualną wystawę pt. "eukaliptus" w galerii Green Naftali w Nowym Jorku. Marten posługuje się zestawieniami znalezionych przedmiotów, wymieszanych z mistrzowsko wykonanymi elementami rzeźbiarskimi. W swoich rzeźbach mistrzowsko łączy aktualne tendencje w sztuce z wpływami lat 60 tworząc abstrakcyjne prace, z trudem poddające się interpretacji.

Josephine Pryde zyskała uznanie za wystawę pt. "lapsus w myśleniu osoby, którą jestem" zaprezentowanej w galerii  CCA Wattis w San Francisco. Środki artystyczne, którymi posługuje się artystka sięgają od dwuwymiarowej fotografii, po trójwymiarowe instalacje dzięki czemu bada ona relacje pomiędzy fotografią i sztuką. Często zadaje też pytania o konwencje rządzące światem sztuki i galerii. 

Zwycięzca ogłoszony zostanie w grudniu 2016.

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!