Sielanka w bieli

Sielanka w bieli

Wakacje powinny być sielanką, a wakacyjny dom - dawać poczucie beztroski i swobody. Z takiego założenia wyszła Marylin Katsaris projektując wnętrza swojego letniego apartamentu na greckiej wyspie Tinos. Połączenie nowoczesnej, otwartej przestrzeni z elementami historycznymi i tradycyjnymi stworzyło urzekającą mieszkankę świetnie wpisującą się w idylliczny charakter Cyklad.

Ulokowany na wzgórzu, w starej dzielnicy mieszkaniowej Triandros letni dom zaprojektowany został przez grecką pracownię Zege Architects. Jego forma wyraźnie nawiązuje do zastanego otoczenia i kontekstu architektonicznego, nie konkurując z budynkami mieszkalnymi w sąsiedztwie. Białe elewacje o nierównej powierzchni i zaokrąglonych krawędziach, wyeksponowany kamień i okiennice to elementy zaczerpnięte z typowych w okolicy form architektonicznych.

Budynek składa się właściwie z dwóch niezależnych domów, połączonych werandą - trzy i dwupiętrowego. Ma 250 metrów kwadratowych powierzchni, a jego wnętrze jest otwarte, jasne i bardzo 'świeże'. Niemal wszystkie meble wbudowane zostały w ściany i tylko kilka niezbędnych sprzętów wyeksponowano jako wolo stojące.

W mieszkaniu pojawiają się elementy klasyczne i historyczne, takie jak lampy i lustra z lat 30. XX wieku, a także stare, wiejskie stoły i krzesła. Ich obecność w otwartych, przestronnych wnętrzach tworzy specyficzną, harmonijną mieszankę różnych stylów życia - beztroskiego i eleganckiego, nowoczesnego i tradycyjnego.

Podstawowym kolorem we wnętrzach jest biały - zarówno na ścianach, jak i drewnianych podłogach i belkach na sufitach. Jedynym wyjątkiem są łazienki pomalowane na kolory zaczerpnięte naturalnego otoczenia - niebieski i piaskowy. W jednej z nich wyeksponowana została surowa, skalna ściana, która przypominać ma o bliskości natury. Kominek wykończony jest starymi płytami marmurowymi 'z odzysku'.

Fot: Yiorgos Kordakis, yatzer.com

 

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Samantha 2013-03-30 11:56:17

Thanks man. Yeah, I'm guessing they'll be a quite a few mag apps aperpaing eventually it's kind of exciting for magazines I think? As long as they make the most of the platform and don't try to just give us digital page-turners!! Haven't seen the finished Wired app yet but from what I have seen it looks pretty amazing?

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!