Jak urządzić małą łazienkę? Praktyczny poradnik

Jak urządzić małą łazienkę? Praktyczny poradnik

Jak wyglądają etapy projektowania małego, ale funkcjonalnego pomieszczenia, z którego korzysta kilka osób? Poznajcie najważniejsze kroki pracy.

Poznanie potrzeb i upodobań

Przed przystąpieniem do remontu należy ustalić, co powinno się znaleźć w pomieszczeniu – czy decydujemy się na wannę, czy też wolimy zaoszczędzić cenne centymetry instalując kabinę. Ważna jest także odpowiedź na pytanie – gdzie umieścimy pralkę? Zmieści się w łazience, czy też przenosimy ją do kuchni? Kolejne istotne elementy to styl, który ma panować w pomieszczeniu, a także dominująca kolorystyka.

Trzeba też dokładnie zmierzyć pomieszczenie uwzględniając przy tym umiejscowienie drzwi oraz okien. Trzeba zwrócić uwagę na przyłącza wodne, a także lokalizację pionu kanalizacyjnego, które mają decydujący wpływ na rozmieszczenie poszczególnych sprzętów.

Kolejnym bardzo istotnym etapem, który ma duży wpływ na walory użytkowe pomieszczenia jest strefowanie przestrzeni, czyli ustalenie, gdzie mają się znajdować konkretne urządzenia. Po tym etapie powstają rzuty pomieszczenia z zaznaczeniem usytuowania poszczególnych urządzeń.

Zaplanowanie schowków i kolorystyka

Podczas urządzania małej łazienki priorytetem jest wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie szafki podumywalkowej, bądź słupka. Dobrze, kiedy meble nie sięgają samej podłogi, wówczas zabudowa dodaje wnętrzu lekkości.

Zasadą, która zawsze się sprawdza podczas urządzania pomieszczeń w skali mikro są jasne kolory i powierzchnie odbijające światło. Zastosowanie dużych luster to jeden z najprostszych, ale też najbardziej efektownych zabiegów mających na celu optyczne powiększenie przestrzeni. Tafle umieszczone naprzeciwko siebie dodają jej głębi.

Dobrze zaplanowane oświetlenie dodatkowo pomaga w strefowaniu przestrzeni. Dzięki wykorzystaniu listew LED można uzupełnić tradycyjne, wiszące oswietlenie.

Kluczem do funkcjonalnej przestrzeni jest też odpowiedni dobór sprzętów. Prosta umywalka oraz geometryczna toaleta znacznie oszczędzają przestrzeń. Baterie powinny być wyposażone w ruchome artefakty dzięki którym łatwo jest sterować przepływem wody.

Źródło: Deante

Komentarze

Ilość komentarzy: 4

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

klara 2016-10-13 13:50:36

małe też może być piekne :) trzeba tylko pokombinowac i nie oszczędzać na wysokich jakościowo produktach - ceramika, baterie, wanna oraz stelaż podtynkowy najlepiej kupić u renomowanego producenta np roca tak by za 2-3 lata nie musiec wszystkiego wymieniac

arawerka 2017-02-12 15:17:15

w swojej łazience postawiłam w klasykę czyli płytki ale nie zapomniałam o rozwiązaniach estetycznych takich jak stelaz podtynkowy marki roca, który jest również funkcjonalnym rozwiązaniem - łatwiej sprzata mi się łazienkę ;)

ewelinka 2018-04-17 19:30:49

Moim zdaniem nawet malutką łazienkę można pięknie urządzić :)

_________________
http://dagmaplytki.pl/?id=blog&post=wyposazenie-lazienek

Piotr 2020-07-24 16:04:23

Malutkie łazienki mają zdecydowanie swój urok i też je można bardzo fajnie urządzić ;)

_________________
https://ordin.pl/

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!