include/layouts/default/content_default.php
Motywy roślinne w aranżacji wnętrz

Motywy roślinne w aranżacji wnętrz

Pojęcie mody jest nieodłącznie związane ze zmiennością. Obowiązujące trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie, przy czym dotyczy to nie tylko kwestii związanych z ubiorem, ale również takich dziedzin jak architektura wnętrz.

W projektowaniu wnętrz biurowych i mieszkalnych pojawiają się chwilowe mody, aby szybko odejść do lamusa. Motywy i rozwiązania architektoniczne, które były modne kilka lat temu, dziś są już passe, a dekoracje w poprzednich sezonach określane jako absolutny hit, teraz mogą okazać się kiczem. Nadążyć za nimi jest trudno, zwłaszcza że pracownie architektoniczne w ostatnich latach pojawiają się jak grzyby po deszczu, a każda z nich reklamuje się jako profesjonalna i oferująca usługi na najwyższym poziomie. Znajomość najnowszych trendów może być pomocna, ale warto znać również to, co pozostaje ponadczasowe. W tej branży zawsze aktualny jest cytat z Coco Chanel, która stwierdziła, że chociaż moda przemija, to tym, co pozostaje, jest styl. W architekturze wnętrz również istnieją inspiracje ponadczasowe, a jedną z nich są rośliny i motywy roślinne.

Prywatna oranżeria nie do każdego wnętrza

Wielu wymagających właścicieli mieszkań już na etapie projektu precyzyjnie określa swoje oczekiwania. W takiej sytuacji rolą architekta wnętrz jest takie dostosowane poszczególnych pomieszczeń, aby z jednej strony zachowały lub nawet podniosły swoją funkcjonalność, a z drugiej - idealnie odzwierciedlały estetyczne upodobania zleceniodawcy. Doświadczony projektant jest w stanie zasugerować najkorzystniejsze od strony funkcjonalnej rozwiązania, podpowiedzieć, jakie materiały wykończeniowe będą najlepsze przy realizacji danego projektu, a we współpracy z dekoratorem również zasugerować modne pomysły aranżacyjne. Chociaż wiele osób marzy o posiadaniu w domu zielonego kącika, nie w każdym wnętrzu będzie się on dobrze prezentować. Owszem, zieleń dodaje pomieszczeniom charakteru, lecz po pierwsze - o żywe rośliny trzeba dbać, a po drugie roślinny gąszcz może przytłoczyć wnętrze małe lub słabo oświetlone. Rozwiązaniem pozostają rośliny sztuczne wykorzystane w formie drobnych dekoracji lub efektowne fototapety z motywami roślinnymi, obrazy czy naklejki ścienne. Czasami warto zastanowić się nad przebudową wnętrza - otwarcie salonu i połączenie go z kuchnią lub jadalnią sprawia, że przestrzeń wydaje się większa. Podobny efekt daje przemalowanie ścian na jasne kolory i zamontowanie dodatkowych źródeł światła.

Styl industrialny czy wiejski?

Chłodny industrialny styl to dobre rozwiązanie dla osób lubiących prostotę, ale nie stroniących od ekstrawagancji. Fachowców, dla których architektura wnętrz nie ma tajemnic, a stworzenie nowoczesnego industrialnego projektu nie jest żadnym problemem, najlepiej poszukać w internecie, na portalach takich jak Oferteo. Można im zlecić całą realizację od początku do końca, począwszy od opracowania projektu niezbędnej przebudowy (na przykład wyburzenia kilku ścian czy postawienia ścianek działowych), poprzez wybór materiałów i dominującej kolorystyki, a skończywszy na harmonijnym dopasowaniu ulubionych motywów roślinnych. Świetnym wyborem będzie urozmaicenie jednej ze ścian dużym obrazem z roślinnym makro - liście lub owoce w dużych powiększeniach nabierają intrygującego, abstrakcyjnego charakteru. Alternatywą dla nowoczesnych trendów jest mieszkanie w stylu rustykalnym, nawiązującym do tradycji. Takie wnętrza mają unikalny klimat i przytulną atmosferę, lecz wymagają niezwykle starannej aranżacji. Natomiast kwiatowe, delikatne desenie prezentują się w nich doskonale, stanowiąc dyskretne tło dla innych detali i bibelotów.

Balkon - doskonałe miejsce na miejski ogród

W dobrej sytuacji znajdują się osoby posiadające mieszkania z balkonem lub przeszkloną loggią. Często przestrzeń balkonu pozostaje niewykorzystana lub służy jako schowek na nieużywane elementy wyposażenia. Tymczasem możną ją pięknie zaaranżować i stworzyć w tym miejscu urokliwy zielony zakątek. Jeśli balkon jest przeszklony można pozwolić sobie na efektowne draceny, natomiast w innym przypadku sprawdzą się racze rośliny odporne na niskie temperatury. Jak widać, możliwości jest mnóstwo, a dobry architekt jest w stanie zrealizować nie tylko standardowe projekty, ale i najbardziej szalone pomysły. Jego usługi bywają drogie, jednak jest to inwestycja nie tylko w wygląd mieszkania, ale przede wszystkim w dobre samopoczucie.

 Tekst sponsorowany

rośliny w aranżacji wnętrz

Rośliny mogą dodać aranżacji dodatkowego smaczku

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

felicjanoo 2020-04-10 02:47:54

Your website is very nice, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!