Jakie lampy są na topie? Oto trendy oświetleniowe 2016!

Jakie lampy są na topie? Oto trendy oświetleniowe 2016!

Rynek oświetlenia dynamicznie się rozwija. Projektanci prześcigają się w pomysłach, a sklepy zdążyły już uzupełnić asortyment o nowości. Potencjalny klient musi naprawdę się wysilić, by być na przysłowiowym czasie. Sprawdźmy, co będzie hitem na rynku lamp w tym roku.

W 2016 roku projektanci lamp postawili na rozmach i oryginalność. Lampy przestają być jedynie funkcjonalnym uzupełnieniem wnętrza. Ich wyszukany design, rozmiary i kolory sprawiają, że stają się charakterystycznym elementem wystroju danego pomieszczenia, determinując jego styl, a tym samym skupiają na sobie uwagę domowników i odwiedzających.

Liczy się oryginalność

Nadal modne są np. klasyczne wiszące lampy, często o prostych, minimalistycznych formach, czarne lub białe. Ton nadają jednak bardziej rzucające się w oczy modele. Trendy na 2016 wyraźnie skłaniają się ku dużym lampom w modnych pastelach, czy bardziej intensywnych kolorach. Jeśli chodzi o barwy, to praktycznie nie ma żadnych ograniczeń. Kto lubi mocne kolory, ucieszy się z propozycji w energetycznym bordo i czerwieni, soczystym pomarańczu lub intensywnej zieleni.

Wielbiciele klasyki, którzy nie do końca są przekonani do nowości, mogą wybrać rozwiązanie kompromisowe i zaopatrzyć się w lampy w kolorze złota, miedzi lub szarości, które dodadzą pomieszczeniom elegancji i prestiżu z lekką nutą ekstrawagancji - mówi ekspert z portalu lampy.pl.

Dużo się dzieje również, jeśli chodzi o formę. Bardzo popularne są duże, pojedyncze, okrągłe lampy stojące, albo żyrandole o rozbudowanej, harmonijnej lub wręcz przeciwnie bardzo niejednorodnej strukturze.


Niecodzienne materiały

Równie ciekawie, co świat kolorów i form, prezentuje się rodzaj materiałów używanych do produkcji najmodniejszych lamp. W 2016 roku hitem będą lampy z metalu, drewna, papieru. Wiele modeli, zwłaszcza lamp stojących łączy różne materiały, co stanowi dodatkowy element dekoracyjny. Kontrasty między strukturą i barwą materiałów np.: połączenie chłodnego, twardego metalu, czy drewna z delikatnym papierem lub tkaniną w pastelowych barwach jest celowym zabiegiem projektanta, który sprawia, że lampa poprzez swoje walory ozdobne staje się pełnoprawnym elementem wyposażenia wnętrza.


Inteligentne lampy

Eksperci przewidują, że w 2016 roku coraz większe znaczenie będą miały lampy sterowane aplikacjami w telefonie lub tablecie. To połączenie internetu i oświetlenia będzie w coraz większym stopniu wpływało na jakość naszego życia. Prosty przykład. To właśnie pulsujące światło będzie pokazywało, że można już np.: wyciągnąć pranie z pralki. Intensywny, często odbierany jako agresywny sygnał dźwiękowy zastąpi dużo bardziej przyjazne w odbiorze światło. Dzięki inteligentnym lampom już dziś można sterować oświetleniem z każdego zakątka globu, co ma wpływ na bezpieczeństwo pozostawionego domostwa. Światło może włączać się wieczorem i wyłączać nad ranem, jakby faktycznie ktoś był w domu.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to zmienne funkcje oświetlenia. I tu ponownie należy przywołać lampy LED-owe. W zależności od pory dnia i aktywności domowników nowoczesne lampy LED potrafią zmieniać barwę światła dostosowując ją np. do posiłków, relaksu, czy precyzyjnych zajęć. Takie rozwiązanie z pewnością trafi do właścicieli niewielkich mieszkań, gdzie pomieszczenia ze względu na ograniczoną powierzchnię muszą spełniać kilka funkcji. Nie bez znaczenia jest również funkcja energooszczędna lamp LED-owych, doceniana zwłaszcza przy lampach biurkowych.

Rynek oświetlenia podlega trendom, podobnie jak sektor odzieżowy. Patrząc na propozycje projektantów i bardzo bogaty wybór lamp w sklepach można być pewnym, że 2016 z pewnością nie będzie nudny. Pozostaje jedynie odpowiedź na pytanie, czy poddawać się trendom, które z natury rzeczy są dość ulotne, czy trwać przy ponadczasowej klasyce. Każdy z nas musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. W końcu rzecz w tym, by nowy oświetleniowy nabytek nie tylko dobrze służył naszym oczom, ale również, o ile nie przede wszystkim, je cieszył.

Tekst sponsorowany

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!