Jak urządzić strefę natryskową dla seniora ?

Jak urządzić strefę natryskową dla seniora ?

W Polsce co szósty wypadek ma miejsce w przestrzeni domowej. Aż 75% poszkodowanych w wyniku niefortunnego przewrócenia się to osoby starsze.

Aranżując wnętrza z których będą korzystać seniorzy, warto zwrócić szczególną uwagę na punkty o podwyższonym ryzyku upadku. Jednym z takich miejsc jest łazienka, a w szczególności strefa prysznicowa.

Warto zadbać o poziom bezpieczeństwa strefy poprzez zamocowanie uchwytów ściennych. – W kabinie prysznicowej sprawdzą się uchwyty nieruchome proste lub kątowe. Dzięki utrzymaniu maksymalnego obciążenia na poziomie 400 kg stanowią bezpieczne rozwiązanie, które ułatwi zachowanie równowagi na śliskiej posadzce.

Prócz ściennych uchwytów zachowanie równowagi ułatwią maty antypoślizgowe z karbowaną powierzchnią umiejscowione w brodziku oraz na posadzce przed kabiną. Dobrym rozwiązaniem jest także specjalne siedzisko. Aby wyeliminować konieczność schylania się po kosmetyki, warto natomiast zakupić przeznaczone do mocowania w ścianie lub drążku prysznica półki, koszyki lub mydelniczki.

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania strefy prysznicowej ma także zachowanie wolnej przestrzeni przed kabiną. Pozwoli to na wygodne zdjęcie ubrań czy osuszenie się i przebranie po wzięciu prysznica. W przypadku kabin o uchylnych drzwiach, standardowo to ich zasięg wyznacza potrzebne miejsce. Przyjmuje się, że powinno mieć ono 70 cm szerokości oraz 90 cm długości. Jeśli pozwala na to konstrukcja kabiny, warto rozważyć także zamontowanie uchwytu tak, by był oparciem przy wychodzeniu spod prysznica.

Poparzenie zbyt gorącym strumieniem wody lub odwrotnie – nagły spadek temperatury jest częstym zjawiskiem wynikającym nie tylko z nieuwagi, ale także z wahań ciśnienia w instalacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem, umożliwiającym uniknięcie tych sytuacji jest montaż baterii termostatycznej. Zapamiętuje ona raz ustawioną temperaturę wody, dzięki czemu eliminuje ryzyko poparzenia przy otwieraniu strumienia i skraca czas potrzebny na osiągnięcie jej właściwego poziomu.

Armatura termostatyczna jest zazwyczaj wyposażona w blokadę przeciwpoparzeniową przy 38⁰C, co oznacza, że aby podwyższyć temperaturę konieczne jest wciśnięcie jej przycisku. Tego typu modele pozwalają na regulację strumienia w zakresie od 15⁰ do 60⁰C.

Źródło: Grupa Armatura

Bezpieczna strefa prysznicowa

Bezpieczna strefa prysznicowa

Armatura prysznicowa z blokadą przeciwpopażeniową

Armatura prysznicowa z blokadą przeciwpopażeniową

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

fabianno 2020-04-19 23:25:09

Your page is very nice, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!