Otwórz się na świat, czyli znaczenie okien w aranżacji wnętrz

Otwórz się na świat, czyli znaczenie okien w aranżacji wnętrz

Duże okna oraz przeszklone drzwi tarasowe zyskują na popularności, gdyż nie tylko zapewniają lepszy dostęp do światła, ale również nadają domowi nowoczesnego charakteru, stanowią doskonałe uzupełnienie jego elewacji, a samo wnętrze czynią o wiele przestronniejszym.

Duża ilość światła słonecznego przekłada się na dobry nastrój i samopoczucie domowników, warto więc wpuścić go do wnętrza naszego domu możliwie jak najwięcej i w ten sposób podnieść komfort życia. Przyjęło się, że powierzchnia okien w pomieszczeniach, w których spędzamy co najmniej 2 godziny dziennie, powinna wynosić minimum 1/8 powierzchni podłogowej – chodzi głównie o salon, sypialnię i kuchnię. W pokoju o powierzchni 10 m2 wystarczy zatem jedno okno o wymiarach 1,5 × 0,85 m, choć w takim przypadku pomieszczenie to będzie stosunkowo ciemne.

Widocznie lepsze

Najczęściej duże oszklenia montuje się w pokojach dziennych, gdyż to w nich toczy się życie rodzinne i towarzyskie, a tym samym powinny być one jak najlepiej oświetlone. Duże przeszklone drzwi sprawdzają się również w kuchni, szczególnie w przypadku, gdy na tarasie planujemy letnią jadalnię na świeżym powietrzu; drzwi otworzą kuchnię na taras i tym samym umożliwią bezproblemowe przenoszenie posiłków.

- Za dużymi przeszkleniami przemawiają współczesne trendy w projektowaniu budynków, a także moda na nowoczesne wzornictwo i otwarte przestrzenie – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. - Duże okna pozwalają optycznie powiększyć nawet niewielki pokój, ale jednocześnie zabierają nam przestrzeń do ustawienia mebli i sprzętów przy jednej ze ścian.

Duże okno to duże straty ciepła?

Wiele osób obawia się, że wstawienie dużych przeszkleń wiązało się będzie ze znacznymi stratami ciepła, gdyż nawet nowe okna nie zawsze są gwarantem dobrej izolacyjności, a przez źle dobrane drzwi i okna potrafi uciec z domu aż 20-30 proc. ciepła. Na szczęście nowoczesne okna często posiadają bardzo dobre parametry termoizolacyjne o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Przy projektowaniu tego typu okien należy wziąć pod uwagę również położenie budynku względem kierunków świata: umieszczenie dużych przeszkleń w elewacji od strony południowej pozwoli odpowiednio nasłonecznić te pokoje, w których spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu (to tam najczęściej umieszczamy dzienną część domu) – zapewni nam to nie tylko więcej ciepła i świata na co dzień, ale także sprawi, że zmniejszą się rachunki za energię.

Warto mieć również na uwadze fakt, że duże przeszklenia mogą doprowadzić latem do przegrzewania się pomieszczeń – szczególnie tych od strony południowej i zachodniej. Zamontowanie rolet, żaluzji czy ozdobnych markiz pozwoli jednak skutecznie ograniczyć dopływ promieni słonecznych i tym samym w pewnym stopniu ochroni dom przed tym zagrożeniem.

Dużo dobrego

Okna o dużych wymiarach doskonale rozjaśniają poszczególne pomieszczenia w domu. Jest to szczególnie istotne dla zdrowia, gdyż niedostateczny dostęp domowników do naturalnego światła wpływa na pogorszenie nastroju oraz obniżenie energii do życia. Ponadto przeszklone powierzchnie dają poczucie przestrzeni i swobody; sprawiają, że krajobraz widoczny za oknem tworzy niejako jedną całość z przestrzenią domu. Oczywiście w takim przypadku dużo zależy od atrakcyjności samej okolicy: ogród lub malowniczy pejzaż prezentują się znacznie lepiej niż ruchliwa ulica.

- Należy mieć na uwadze to, że w przypadku braku dużej przestrzeni dookoła domu, możemy źle się czuć w mocno przeszklonych wnętrzach, gdyż będzie nam brakować prywatności – dodaje Maciej Balcerek.

Duże przeszklenia najlepiej sprawdzają się w ciepłym klimacie, ale można je z powodzeniem stosować również w naszej strefie klimatycznej. Pozwalają one doświetlić wnętrze oraz podziwiać piękne widoki za oknem, a naszemu domowi nadają nowoczesnego charakteru. To idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy oprócz kontaktu z naturą cenią sobie interesujący styl aranżacji wnętrz oraz połączenie nowoczesnych technologii z funkcjonalnością i elegancją.


Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!