Barokowa jaskinia

Barokowa jaskinia

Ściany mają kształt falistych płetw, pokój dla VIP mieści się w olbrzymiej szklanej kuli, a sufit pokrywają gipsowe róże. Nowootwarty butik w wietnamskim Ho Chi Minh to prawdziwa jaskinia luksusu w wydaniu barokowym. Koncept pochodzi z włoskiego studia CLS Architetti.

Istotą projektu są pojęcia kontrastu i przeciwieństw. Wnętrze wydaje się być zimne, a ulokowane jest przecież w obszarach tropikalnych. Założeniem projektantów było utworzenie przestrzeni kojarzącej się z lodową jaskinią, w której ludzie mogą doświadczyć czegoś, co jest metaforą odrodzenia i życia.

Proces projektowy bazował na modelu 3d. Ostateczny kształt projektu został wygenerowany przez odejmowanie - ostatecznie ściany zbudowano z 298 różnokształtnych elementów. Każda płyta została ręcznie doszlifowana, co pozwoliło na precyzyjne połączenie z pozostałą konstrukcją. Z kolei ogromna kula ma być metaforą miejsca renesansowego: to pulsujące serce projektu o organicznym zamkniętym kształcie ukrytym w powłoce wykonanej z 12 899 niewielkich elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. Ich nieuporządkowanie miało się kojarzyć z łuskami syreny - czymś zmysłowym i kobiecym. Wnętrze jest ciepłe, przytulne, a jego gładki sufit pokryty jest 8948 gipsowymi różami.

Oświetlenie w całym obiekcie też zbudowano na zasadzie przeciwieństw - na ekspozycji podkreśla zimny klimat wnętrza, a wnętrze kuli jest wypełnione ciepłym światłem, kontrastującym z pozostałą częścią sklepu. Meble nie różnią się stylem od reszty - znajdują się tam białe lakierowane stoły oraz półki jakby unoszące się w przestrzeni. W tym scenariuszu pojawiają się kolekcje wybrane przez Tran Thi Hoai Anh, szefową Globalink - spółki posiadającej sieć butików w Hanoi, która miała wpływ na rozwój projektu - od wyboru mebli po materiały. Jej podwójna praca pozwoliła współistnieć kryształowym austriackim wazom, włoskim talerzom, sofom, oryginalnej porcelanie z wyborem książek o modzie, sztuce, fotografii, co stało się idealnym miejscem dla większości modowych marek.

Projekt ten może być postrzegany różnie, dla niektórych jest przegadany. Mimo wszystko zasługuje na uwagę.

Sylwia Magdalena Stefaniak

 

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!