Jak urządzają się Polacy?

Jak urządzają się Polacy?

Jaki układ przestrzeni wybierają Polacy? Co skłania nas do zmiany aranżacji? Skąd czerpiemy inspiracje? Odpowiedzi na te pytania przynosi raport „Polskie Wnętrze. Trendy nowoczesności”.

Opracowana latem 2015 roku publikacja odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące urządzania mieszkań Polaków. Wynika z niej, że mieszkamy bardziej świadomie i doceniamy rozwiązania pozwalające mieszkać wygodniej. A podnoszenie komfortu jest niezbędne – ponad połowa respondentów zadeklarowała, że mieszka w bloku, z czego prawie ½ w mieszkaniu o powierzchni od 50 do 69 metrów kwadratowych.

Jaki układ mają te przestrzenie? Najczęstszym jest zestawienie kuchnia + łazienka + przedpokój i 1, 2 lub 3 pokoje. Dla niektórych dom jest miejscem pracy (ok. 30 proc. ankietowanych), a domowe biuro lub pracownię posiada trochę ponad 24 proc. badanych.

Co skłania nas do zmiany aranżacji? Dla największego odsetka Polaków motywatorem zakupu wyposażenia jest potrzeba zmiany estetyki wnętrza (ok. 38 proc.). Niewiele mniej decyduje się na nowe meble z powodu zużycia dotychczasowych (prawie 35 proc.). Dobrym sygnałem dla stolarzy jest wiadomość, że wśród głównych motywacji można wymienić potrzebę użytkowania mebli o nowych funkcjach – 25 proc.

Z zakupu mebli na zamówienie skorzystała niemal połowa przebadanych Polaków. Najczęściej były to meble kuchenne, które są jednocześnie jednymi z najczęściej wymienianych. Skąd popularność mebli na wymiar? Niemal 80 proc. respondentów ocenia, że są one lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Wśród określeń znajdują się też te, mówiące o ich oryginalności, modnym charakterze, większej estetyce oraz lepszej jakości wykonania i zastosowanych komponentów.

Co ciekawe, jesteśmy bardzo samodzielni w planowaniu wystroju mieszkań. Marki odkrywamy sami (47 proc.), dowiadujemy się o nich od znajomych i rodziny (30 proc.) lub z Internetu (28 proc.). Inspiracji szukamy w czasopismach (ok. 37 proc.) i na stronach internetowych (ok. 30 proc). Z jednej strony to pozytywna wiadomość, z drugiej sygnał, że wciąż zbyt rzadko korzystamy z porad architektów i projektantów wnętrz. Podczas samodzielnej aranżacji mieszkania (szczególnie nowego lub zaraz po remoncie), trudno ustrzec się kosztownych błędów. Ekspercka konsultacja to najprostszy sposób, by ich uniknąć.

 

Źródło: Hafele

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!