Wykład „Design dla niezaawansowanych”

Wykład „Design dla niezaawansowanych”

Projekt „Design dla niezaawansowanych” ma na celu upowszechnienie zagadnień związanych z teoretyczną i praktyczną stroną designu wśród mieszkańców Poznania. Część teoretyczna projektu w postaci wykładów ma stworzyć ramę dla działań praktycznych w czasie warsztatów. Wykłady będą miały za zadanie prezentację fenomenu designu z różnych perspektyw: krytyków designu, osób prowadzących galerie designu, kuratorów, znawców historii designu, teoretyków kultury i samych projektantów. W strukturę projektu wpisane zostało stworzenie swoistej platformy dyskusji oraz konfrontacji wyobrażeń przeciętnych Poznaniaków z wyobrażeniami specjalistów. Cykliczna formuła oraz otwarty charakter poszczególnych spotkań, rozpoczynanych wykładem, będzie również sprzyjać nawiązywaniu kontaktów pomiędzy projektantami, teoretykami i użytkownikami designu.

Treścią wykładu będą rozważania na temat rozmaitego definiowania terminu wzornictwa przez historyków dziedziny, teoretyków, twórców aktów prawnych oraz samych dizajnerów. Druga część wystąpienia będzie prezentacją różnych sposobów projektowania od komercyjnych, poprzez galeryjne, rzemieślnicze aż po eksperymenty bliskie działaniom sztuki. To zestawienie ujawnia, że pojęcie wzornictwa nie jest ostre, a definiowanie, pomimo,że  potrzebne, nie wyczerpuje wszystkich obszarów, jakie w ostatnim czasie eksploruje wzornictwo.

W wykładzie uczestniczyć będą Czesława Frejlich,która m.in. jest absolwentką Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie,profesorem Akademii Sztuk Pięknych oraz prowadzi zajęcia projektowe na Wydziale Form Przemysłowych w Krakowie i na Wydziale Wzornictwa w Warszawie.

Czesława Frejlich „Design czy sztuka”, wykład  25 listopada 2011, godz. 19:00, SPOT, Dolna Wilda 87, Poznań - wstęp wolny.

26 listopada natomiast w ramach serii wykładów „Design dla niezaawansowanych” odbędzie się wykład grupy projektowej Knockoutdesign pod hasłem „Ciepło-zimno.Design czy sztuka?”.
przy zapisie obowiązuje kaucja zwrotna w wysokości 50 zł, zwrot kaucji nastąpi po przybyciu na warsztaty, zapisy: fundacja@spot.poznan.pl.

Grupa Knockoutdesign „Ciepło-zimno.Design czy stuka?”,wykład 26 listopada,godz.10.00-16.00,SPOT,Dolna Wilda 87

Knockoutdesign jest jest studiem projektowym założonym przez cztery projektantki: Martę Florkowską-Dwojak, Magdalenę Juszczak, Dorotę Kabała, Mayę Ober.Zajmują się projektowaniem produktów inicjowanych przez studio oraz na zamówienia producentów i klientów indywidualnych. Studio współpracuje z markami polskimi i zagranicznymi. Projekty Knockoutdesign były wielokrotnie nagradzane jak np. brama „Northern Gate” w Bat Yam w Izraelu czy "Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego” w Warszawie.

Organizator: Fundacja SPOT

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!