Niecodzienne oblicze betonu

Niecodzienne oblicze betonu

Naturalna surowość betonu przełamana geometrycznymi wzorami oraz kolorem.

Beton architektoniczny to materiał o wielkim potencjale projektowym, jednak jego pierwotne zastosowanie we wnętrzach związane jest z aranżacją podłóg i ścian. Betonowe płyty efektownie prezentują się na dużych powierzchniach i świetnie komponują się z drewnem czy metalem. Surowość materiału warto przełamać strukturą.

Geometryczne wzory już na pierwszy rzut oka przywodzą na myśl modernizm z połowy ubiegłego stulecia. Koła, elipsy, fale czy zaokrąglone czworoboki stwarzają wrażenie ruchu, dynamizują aranżację i, na przekór stereotypom, nadają betonowi lekkości.

Innym, ciekawym i nieoczywistym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią nieszablonowe rozwiązania aranżacyjne, będzie zestawienie betonu i koloru. Decydując się na beton architektoniczny we wnętrzu nie jesteśmy skazani na szarość. Możliwość wykonania elementów na zamówienie sprawia, że ograniczeniem jest tylko wyobraźnia klienta.

Jedną z technik kolorowania odlewów jest tzw. barwienie w masie. Oznacza to, że pigment mieszany jest z masą betonową, jeszcze przed wylaniem materiału do formy. Gotowy odlew jest kolorowy w przekroju. Dzięki odpowiedniej kombinacji barwników można uzyskać masę w dowolnym kolorze zbliżonym do palety RAL. Należy jednak pamiętać, że beton jest materiałem naturalnym i, co za tym idzie, nieco „niepokornym”.  Nie daje się wybarwić na kolor, który będzie wiernym odwzorowaniem tego katalogowego. Z typowych pigmentów do betonu uzyskujemy kolory bardziej stonowane niż na palecie RAL. Barwienie w masie sprawia, że faktura betonu nie traci swoich naturalnych właściwości – charakterystycznych przebarwień, widocznych wżerów, śladów piaskowania.

 

Źródło: Morgan & Möller

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!