Świetliki tunelowe

Świetliki tunelowe

Idealne rozwiązanie do łazienek, korytarzy lub garderób, w których światło dzienne jest przydatne, jednak nie można tam zainstalować okien.

Zasada działania świetlika jest bardzo prosta, a efekty wręcz zaskakujące. Promienie słońca dostają się do domu przez część dachową, montowaną w spadzistym lub płaskim dachu. Następnie wpadają do światłonośnego tunelu, który może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów. Ten drugi posiada wewnątrz wysokorefleksyjną, lustrzaną powłokę, która odbija nawet 98% promieni słonecznych. Maksymalna długość tunelu to nawet sześć metrów. Gdy światło dotrze do wnętrza jest rozpraszane przez część sufitową, która do złudzenia przypomina klasyczny plafon. W ten sposób, w bezchmurny dzień, świetlik może doprowadzić do pomieszczenia tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60W.

Świetliki tunelowe można montować w dachach płaskich lub skośnych. Na ich zastosowanie można zdecydować się już na etapie projektu lub w trakcie remontu dachu. Najczęściej instaluje się je we wnętrzach po środku ostatniej kondygnacji, gdzie nie ma możliwości zastosowania okien.

Czasami w większym pomieszczeniu nie wystarczy jeden, ale konieczne będą dwa lub trzy świetliki. Podejmując decyzję o ich ilości należy wziąć pod uwagę funkcję wnętrza, w którym będą zamontowane. Przed zakupem można np. skorzystać z internetowego kalkulatora natężenia oświetlenia. Narzędzie precyzyjnie określi ilość i rodzaj świetlików, które możemy zainstalować, a także wyliczy, jakie natężenie oświetlenia dzięki nim uzyskamy

Świetlik to ekonomiczne i wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu, w ciągu dnia możemy korzystać z naturalnego światła i w ten sposób wpływać na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Efekt zastosowania świetlika będzie najbardziej widoczny w bezchmurny poranek i w środku dnia, a mniej o zmroku. Jeśli jednak wyposażymy go w zestaw oświetleniowy, nocą będzie również służył jako energooszczędny plafon.

 

Źródło: Velux

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!