Renowacja pieca kaflowego

Renowacja pieca kaflowego

Jak przywrócić blask piecowi kaflowemu i przygotować go do sezonu?

O tym, że piece kaflowe wracają do łask, najboleśniej przekonali się ci, którzy jakiś czas temu, kupując stare domy lub mieszkania w kamienicach, zdecydowali się na ich rozebranie. Piec kaflowy to z jednej strony stylowa dekoracja wnętrza, z drugiej zaś możliwość dogrzania pomieszczenia, co w sposób szczególny przydaje się przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jak odświeżyć wygląd pieca kaflowego i przygotować go do sezonu?

Jeśli piec jest nieczynny, poważnie uszkodzony i dawno nie było w nim rozpalane, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty, czyli zduna. Za takie czynności jak wymiana fug czy malowanie kafli możemy zabrać się samodzielnie, a lato jest ku temu dobrą okazją.

Jeśli piec wykonany jest z gładkich, jednokolorowych kafli, najprostszym, co możemy zrobić, by przywrócić mu blask, jest pomalowanie odpowiednią farbą. Na rynku dostępne są farby żaroodporne w różnych kolorach. Najłatwiejsze w użyciu są te w formie sprayu – pojemnik wystarczy wstrząsnąć przez kilka minut, a następnie nanosić farbę na kafle z odległości około 30 cm. Aby uzyskać jednolity kolor, należy nanieść kilka warstw. Farba wysycha szybko, nawet po kilkunastu minutach. Po około godzinie można zacząć proces utwardzania, czyli rozpalić w piecu do temperatury ok. 160°C i utrzymywać tę temperaturę przez 30-60 minut. Ważne, aby stosować farbę w odpowiedniej temperaturze otoczenia, minimum 15-25°C.

Nieco trudniejsze będzie uzupełnienie wykruszonych czy wymiana fug albo doklejenie brakujących kafli, ale i z tym przy użyciu odpowiednich produktów powinien poradzić sobie nawet amator. Aby odnowić stare fugi, nie wystarczy je pomalować. Najlepiej będzie użyć żaroodpornej fugi lub ognioodpornego kleju. Przed użyciem tych materiałów, należy dokładnie usunąć stare fugi i przygotować produkt zgodnie z instrukcją producenta. Ponieważ klej bardzo szybko wiąże, należy przygotowywać stopniowo niewielkie jego ilości. Klej ognioodporny przyda się także, jeśli musimy wymienić uszkodzony kafel i przykleić nowy.

 

Źródło: Victas

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marcoo 2020-04-14 20:01:51

Your website is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!