Odzyskiwanie przestrzeni w łazience

Odzyskiwanie przestrzeni w łazience

Mała funkcjonalność i trudność utrzymania czystości to najbardziej dające się nam we znaki łazienkowe problemy. Jak możemy im zapobiec?

Łazienka to pomieszczenie, w którym każdy spędza średnio 3 lata życia. Dlatego bez względu na swoją wielkość powinna być urządzona nie tylko zgodnie z trendami, ale także praktycznie i komfortowo. Badania na temat cech idealnej łazienki potwierdzają, że domownikom najbardziej przeszkadza brak funkcjonalnych rozwiązań w tym pomieszczeniu oraz trudność utrzymania go w czystości. Aranżując tę przestrzeń, tym bardziej małych rozmiarów, warto więc wykorzystać porady ekspertów, które są kluczem do posiadania wygodnej łazienki.

Funkcjonalność

Planowanie przestrzeni łazienki należy rozpocząć od zastosowania takich rozwiązań, które nie dotykają podłogi, dzięki czemu powiększają wizualnie przestrzeń. Do takich należą np. podwieszane meble, miska WC czy bidet. Zapewnią one łatwy dostęp do zakamarków, ale także umożliwią ich bezproblemowe utrzymanie w czystości. Nad umywalką zamiast lustra z pewnością sprawdzi się także szafka z lustrzanym frontem z tej samej serii, dzięki której zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy.

W mniejszej łazience ukryć zbędne drobiazgi i zaoszczędzić cenne miejsce pozwoli także połączenie umywalki nablatowej z szafką. Ciekawym pomysłem jest też spojrzenie na łazienkę jak na kabinę prysznicową, a więc rozwiązanie, które pozwoli na umycie podłogi, ścian, a nawet sufitu – prysznicem. Instalując płaski brodzik montowany równo z podłogą, sprawimy, że strefa kąpieli i strefa umywalki mogą się przenikać i nakładać na siebie. Stojąc pod prysznicem, umyjemy zęby, a brak płytek, fug, stopni i załamań pozwoli na łatwe spłukanie całej przestrzeni.

Ekologia

O zmianie w myśleniu o łazience świadczy coraz większa popularność ekodesignu. Ponieważ łazienka jest miejscem, w którym domownicy zużywają najwięcej wody – warto zwłaszcza w tym pomieszczeniu rozważyć eko rozwiązania. Do takich z pewnością należą baterie elektroniczne, które uruchamiają strumień wody tylko wtedy, gdy pod wylewką znajdują się dłonie. Ich bezdotykowa obsługa ułatwia dodatkowo utrzymanie higieny i czystości. Najnowszym trendem są bezkołnierzowe miski WC. Nie posiadają one zakamarków, ostrych krawędzi czy nieoszkliwionych powierzchni, co pozwala ograniczyć zużycie wody aż do 30%. 

Elegancja

Przestrzeń w łazience to także zachowanie porządku i umiejętne ukrycie elementów instalacyjnych. Rozwiązaniem, które powinno zaspokoić potrzeby wszystkich, wydaje się stelaż podtynkowy, który zajmuje niewiele miejsca, co pozwala na wyeksponowanie ceramiki i dodatków, a także zwiększa swobodę aranżacyjną. Efekt czystego i uporządkowanego wnętrza pozwolą także osiągnąć baterie podtynkowe, które zapewniają więcej przestrzeni i poczucie harmonii.

 

Źródło: Roca

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!