Łazienka w stylu retro - ściany i podłoga

Łazienka w stylu retro - ściany i podłoga

Aranżacja łazienkowych wnętrz w stylu retro to rozwiązanie, które zachwyci nie tylko miłośników klasycznego piękna i elegancji we wnętrzach.  Jak ją urządzić? Cz. 1 - ściany i podłoga.

Podczas urządzania łazienki kluczowe jest harmonijne połączenie funkcjonalności, ergonomii i estetyki. O ile istnieją pewne zasady co do optymalnych odległości między urządzeniami i sprzętami, o tyle w kwestii designu mamy do wyboru wiele różnych trendów. Współcześnie rzadko spotyka się wnętrza przypadkowe.  Inwestorzy coraz chętniej powierzają zaprojektowanie łazienki architektom, ci zaś nie wahają się wprowadzać do niej wyrazistych akcentów, łącząc wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań z estetyką retro. Na tle nowoczesnej prostoty staroświeckie elementy wyróżniają się, zyskując przy tym nowy, współczesny charakter.

Styl retro najlepiej wpisuje się we wnętrza przedwojennych kamienic, o ogromnych oknach i wysokich pomieszczeniach – ale równie dobrze zafunkcjonuje też i w nowoczesnych mieszkaniach. Jeśli posiadamy sporą łazienkę, za pomocą elementów aranżacyjnych zaczerpniętych z pokoju dziennego możemy stworzyć w niej stylowy salon kąpielowy, przypominający wnętrze z lat 30. ubiegłego wieku. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na wiele detali bogatych w zdobienia stylistyka retro może przytłoczyć pomieszczenia niewielkie – dlatego jeśli mamy małą łazienkę, lepiej zdecydować się na retro akcenty, niż na pełną stylizację wnętrza.

Chcąc wprowadzić do swojej łazienki stylistykę retro, na ścianach połóżmy białe płytki lub boazerię (pamiętajmy jednak, by odpowiednio zabezpieczyć ją przed działaniem wody i wilgoci). Na rynku dostępne są też płytki imitujące boazerię, które świetnie łączą w sobie zalety dwóch poprzednich rozwiązań. Dla odważnych polecamy tapetę – nie bójmy się ciemnych kolorów ani wyrazistego deseniu. Intensywne tło, jeśli zostanie zastosowane z umiarem, będzie pięknie współgrać z białym wyposażeniem i wyeksponuje wybrane strefy pomieszczenia.

Jednym ze znaków rozpoznawczych stylu retro jest czarno-biała szachownica na podłodze. Ten klasyczny, szlachetny wzór wygląda dobrze niezależnie formatu wybranych płytek. Jeśli jednak obawiamy się, że pomieszczenie będzie zbyt „zimne”, wyłóżmy podłogę drewnem w głębokim, ciemnym odcieniu. Kontrast jasnych ścian z ciemną podłogą zbalansuje pomieszczenie, a drewno doda mu przytulności.

 

Źródło: Max-Fliz

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Kasia z Arbiton 2018-08-25 00:30:36

Dobrze w łazience w stylu retro sprawdzą się również panele winylowe o odpowiednio dobranym wzorze- np. Arbiton dąb Dakota lub Georgia. Taka podłoga do złudzenia przypomina naturalne drewno, a jest ponadprzeciętnie trwała, wytrzymała i w pełni wodoodporna. Można położyć ja w całym mieszkaniu, osiągając atrakcyjny efekt „one space”.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!