Zabezpieczanie drewnianych podłóg - lakier

Zabezpieczanie drewnianych podłóg - lakier

W jaki sposób zabezpieczyć drewnianą podłogę jednocześnie nadając jej szyku i elegancji? Sposób 1 - lakier.

Do najczęściej stosowanych metod zabezpieczania drewnianej podłogi zalicza się olejowanie oraz lakierowanie. Techniki te służą nie tylko wzmocnieniu powierzchniowej struktury drewna, ale także zabezpieczeniu jej przed rozprężaniem lub kurczeniem w wyniku intensywnego ogrzewania lub gwałtownych zmian temperatur. Dzięki tym zabiegom podłoga zyskuje specyficzny pod względem struktury, połysku i usłojenia charakter. Jakimi cechami charakteryzuje się podłoga lakierowana?

Lakierowanie ze względu na swoje liczne zalety, pozostaje bardzo chętnie wybieraną metodą konserwacji parkietu, która sprawia, że nabiera on bardzo wysokiej wytrzymałości. Wynika to z faktu, iż wykończenie lakierem pozostawia na powierzchni materiału solidną powłokę odporną na większość uszkodzeń mechanicznych. Co więcej, deska może być utwardzana promieniami UV, które zwiększają obciążalność i dodatkowo utwardzają jej powierzchnię.

Wykończenie podłogi za pomocą lakieru jest doskonałym rozwiązaniem także dla osób ceniących łatwość konserwacji i długi czas użytkowania podłogi bez konieczności przeprowadzania ponownych renowacji. Tego rodzaju podłoga nie przyjmuje zabrudzeń, pozostaje odporna na wielokrotne i intensywne zabiegi czyszczące, nie wymaga także specjalistycznych preparatów do konserwacji, dzięki czemu jest o wiele tańsza w eksploatacji.

Deski lakierowane doskonale sprawdzą się we wnętrzach mających wyróżniać się ponadczasową elegancją. Choć często stanowią bardzo mocny akcent architektoniczny i wymagają przemyślanej aranżacji, nie można odmówić im wyjątkowej dekoracyjności i szlachetności, dlatego z powodzeniem stosuje się je jako ozdobę wnętrz mających przykuwać uwagę klasyką i wysmakowaniem. Lakierowana podłoga pozwala bowiem uzyskać tzw. wysoki połysk nadający pomieszczeniu elegancki, prestiżowy charakter. Dodatkowo, lakier wydobywa naturalną barwę drewna i eksponuje każdy jego szczegół. Lakierowanie podłogi jest  szczególnie polecane w przypadku desek o ciekawym usłojeniu.

Źródło: Kaczkan

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!