4 sposoby na zjawiskowe i funkcjonalne biuro

4 sposoby na zjawiskowe i funkcjonalne biuro

Postępująca rewolucja cyfrowa odmieniła nie tylko schematy komunikacyjne i modele interakcji społecznych Pokolenia Y, ale również przestrzenie biurowe, w których funkcjonują jego przedstawiciele. Obserwując układy nowoczesnych powierzchni tego typu, wyodrębnić można 4 wiodące trendy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dom uszyty na miarę

„Pokolenie Y”, „Millenials”, „Generation Next”, „Net Generation” – istnieje wiele zwrotów dążących do określenia grupy osób urodzonych pomiędzy pierwszą połową lat osiemdziesiątych a początkowymi latami nowego tysiąclecia. W próbach opisu przedstawicieli tego pokolenia często wspomina się o ich dużej pewności siebie i orientacji na własne potrzeby. Zjawiskiem, które najsilniej oddziałuje na sposób funkcjonowania tej grupy – zarówno w miejscu pracy, jak i w codziennym życiu – wydaje się jednak dostęp do technologii cyfrowych i Internetu na niespotykaną nigdy wcześniej skalę. Z szeroko zakrojonych badań na amerykańskich studentach z roczników 83-92 wynika, że 97% z nich ma komputer, a 94% telefon komórkowy. W związku z tym, grupę tę nazywa się również „digital natives” – osobami, dla których korzystanie z urządzeń cyfrowych w niemal wszystkich obszarach funkcjonowania jest czymś naturalnym. Pracodawcy, świadomi zmian wynikających z wkroczenia Pokolenia Y na rynek pracy, coraz częściej sięgają po rozwiązania mające wyjść naprzeciw jego potrzebom.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kawalerka w Warszawie

trendy w projektowaniu

1. Otwarte, funkcjonalne przestrzenie

Tradycyjny podział przestrzeni na przydzielone poszczególnym działom „terytoria” zastępuje się elastycznymi systemami, zoptymalizowany pod kątem pracy na urządzeniach mobilnych. Przestrzeń biurową aranżuje się tak, by wspierała kreowanie niecodziennych pomysłów i zapewniała bardziej odprężającą atmosferę. Orientacja na przyszłościowe rozwiązania znajduje odzwierciedlenie w podziale biur w stylu open office na zróżnicowane strefy funkcjonalne. Kluczową role odgrywają tu obszary rekreacyjne, do których pracownicy mogą udać się z smartfonem, tabletem czy laptopem, by rozwijać swoje innowacyjne pomysły. Ogromne znaczenie dla procesu twórczego mają również strefy stymulujące interakcje i dyskusje między współpracownikami. Tego typu otwarte „strefy zespołowe” zastępują coraz częściej wyodrębnione architektonicznie działy. Nowoczesna organizacja przestrzeni biurowej jest dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Po odrzuceniu fizycznych ograniczeń, rolę wyodrębnienia poszczególnych stref przejęło światło. Znaczenie ma nie tylko zapewnienie stanowiskom roboczym warunków oświetleniowych odpowiednich dla pracy z ekranem komputera, ale również oddziaływanie światłem na samopoczucie i emocje pracowników. Temperaturą barwową różnicuje się obszary rekreacyjne i te, w których wymagana jest podwyższona koncentracja.

trendy w projektowaniu

2. Proefektywnościowa kolorystyka

Na popularności zyskuje wspomaganie efektywności pracowników dzięki modyfikacji barwy światła.  Nowoczesne rozwiązania działające w technologii LED pozwalają emitować strumień odpowiadający parametrom naturalnego światła, charakterystycznego dla najjaśniejszej pory dnia, przy niewielkim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Dzięki zwiększonej zawartości niebieskiej wiązki w spektrum, ograniczana jest synteza melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za wprowadzenie organizmu w stan odprężenia i snu. Lampy wykorzystujące tę technologię pomagają wydłużyć stan podwyższonej koncentracji pracowników, nawet gdy zewnętrzne warunki oświetleniowe wpływają niekorzystnie na ich samopoczucie. Wyniki badań naukowych sugerują również, że znaczenie dla produktywności ma kolorystyka otoczenia. Pozytywnie wpływać mają na nią odcienie niebieskiego, zielonego i czerwieni. Inne barwy mogą prowadzić do zmęczenia pracowników.

trendy w projektowaniu

3. Przestrzeń komunikacji

Badania naukowców z MIT wykazały, że kluczowym czynnikiem efektywności zespołów roboczych jest poziom energii i zaangażowania ich członków w relacje pozaformalne. W call center, w którym chcąc wykorzystać ten efekt, wprowadzono wspólne przerwy kawowe dla grup zadaniowych, odnotowano zwiększenie wydajności telemarketerów o 8%. Korzyści wynikające z wdrożenia tej zasady we wszystkich oddziałach firmy, zatrudniających łącznie 25 000 ludzi, oszacowano na 15 milionów dolarów w skali roku. Dodatkowym rezultatem wprowadzenia wspólnych przerw był wzrost satysfakcji pracowników.

By maksymalizować pozytywne skutki występowania tej zależności, nowoczesne biura projektowane są w sposób zwiększający prawdopodobieństwo spontanicznych interakcji. Wykorzystuje się mobilne siedziska i stoliki umożliwiające wygodne prowadzenie rozmów na stojąco. Większą niż dotychczas wagę przywiązuje się również do urządzania stref rekreacyjno-gastronomicznych: kuchni, kawiarenek i stołówek.

trendy w projektowaniu

4. Zielone biura

Powszechnie wiadomo, że roślinność jest źródłem tlenu. Co ciekawe, coraz częściej wykorzystuje się również jej inne właściwości. Według badań naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, umieszczona w biurze wpływa ona na zmniejszenie poziomu stresu pracowników i zwiększenie ich efektywności. Uczestnicy eksperymentu, przebywający w pomieszczeniu, gdzie znajdowały się rośliny, byli o 12% bardziej produktywni i mniej spięci niż ci, którzy pracowali w przestrzeni pozbawionej zieleni. Jako dodatkowe korzyści wynikające z włączenia natury w projekt biura wymienia się obniżenie poziomu hałasu oraz zmniejszenie ilości grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych obecnych w powietrzu.

Źródło: TRILUX Polska

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!