Konferencja Fair Design 2015

Konferencja Fair Design 2015

Fair Design to cykl konferencji poświęconych teorii i krytyce wzornictwa, które musi dostosować się do coraz szybciej zmieniających się uwarunkowań społecznych, kulturowych, technologicznych i ekonomicznych. Konferencja odbędzie się w dniach 24-25 września 2015. Organizatorem wydarzena jest Akademiia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Temat tegorocznej konferencji jest „Design wobec wyzwań współczesności: aktywność”. Spotkanie poświęcone będzie różnym formom aktywności charakterystycznym dla współczesnego społeczeństwa. Konferencja będzie podzielona na siedem sesji, w których znajdą się wystąpienia zarówno teoretyków omawiający zagadnienia z punktu widzenia nauk humanistycznych, szczególnie społecznych oraz teorii wzornictwa, jak i prezentacje rozwiązań projektowych.

Do podstawowych problemów, jakie będą poruszane na konferencji należąą:
1. Zanik tzw. wielkich narracji, a więc - w dziedzinie filozofii, nauk społecznych, kultury i polityki – spójnych, ogarniających całość życia, kultury i zachowań człowieka idei, na których mógł się oprzeć i do których mógł się odwołać.
2. Związany z tym kryzys wartości moralnych (relatywizm, permisywizm) oraz postrzeganie świata i budowanie własnej tożsamości nie w oparciu o etykę, lecz estetykę (kult celebrytów),
3. Przyspieszenie technologiczne, które skraca czas potrzebny do „oswojenia“ jego rezultatów poniżej minimum („tyrania chwili“),
4. Przechodzenie od „ery przemysłowej“ do „ery informatycznej“, gdzie coraz większą część gospodarki zajmuje przetwarzanie informacji i wytwarzanie usług.
5. Niestabilność ekonomiczna, co w warunkach globalizacji oznacza światowe oddziaływanie gospodarki niezrównoważonej. Normą staje się ekonomia w stanie kryzysu.
6. Wielokulturowość – stan współżycia obok siebie różnych grup społecznych kierujących się odmiennymi zasadami, wartościami, wiarą, posługujących się różnymi językami (społeczeństwo neo-plemienne). Współżycie nie zawsze oznacza jednak tolerancję wobec „innych“. Towarzyszy temu zanikanie dawnych granic terytorialnych (politycznych),
7. Sekularyzacja, której towarzyszy jednak powstawanie sekt oraz konflikty religijne, destabilizujące sytuację na skalę międzynarodową.

Konferencja Fair Design 2015
Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
24–25 września 2015

Więcej na: fair-design.pl

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!